Yazı Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 12:13 Bu yazı 234 kez okundu
 
Tatar’ın işi zor!
Harun DENİZKAN
 
 

Diyeceksiniz başbakanlık güzel bir görev. Bir anda eşiniz-dostunuz artacak, sevenleriniz çoğalacak. Ama bunun bir de stresi var! Hele hele ülkenin en büyük partisi olan Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) genel başkanı iseniz, büyük başın derdi çok olur misali partiyi yönetmek belki de ülkeyi yönetmekten daha zordur!

Ulusal Birlik Partisi (UBP) diğer partilere benzemez. Yıllarca bakanlık yapmış isimlerden oluşuyor. Neredeyse milletvekillerinin tümü olmasa bile dörtte üçü bakanlık bekliyor.

UBP 21 milletvekiline sahip, genel başkanı saymazsak 7 sandalye için 20 milletvekilini ikna etmeye çalışacaksınız. Gerçekten hiç de kolay değildir. Yenisi eskisi hepsi de bakan olma sevdasında.

Sadece bakan mı, ya müdür-müsteşarlara ne demeli? Veya yönetim kurullarına atanacak kişilere ne demeli? Birkaç günden beridir parti genel merkezi ana-baba gününe döndü. Partiye gelip gidenlerin haddi hesabı yok!

Kaldı ki genel başkan Ersin Tatar’ın bundan önceki genel başkanlardan bir farkı var. O hep herkesle her yerdeydi. Parti genel başkanı oldu diye partilisine mesafe koymadı. Hal böyle olunca işi daha da zor oldu!

Dün canlı yayın yapmak için Köşklü Çiftlik’teki parti genel merkezine uğradım, Tatar eski Tatar. Gelen gidenle eskiden olduğu gibi sıkı fıkı! İyi güzel de başbakan olduktan sonra bunu nasıl sürdürebilecek?

Telefonlarına eskiden olduğu gibi cevap verecek mi? Herkesi kucaklayıp öpecek mi? Eğer bu hızla devam ederse bana göre iş yapma fırsatı bulamayacak.  Çok merak ediyorum, bundan sonraki siyasi yaşamı ve ikili ilişkileri nasıl olacak diye.

Parti içi görüşmeler bir yana hükümet ortağı ile nasıl anlaşacak? Ya vatandaşın beklentilerine nasıl cevap verebilecek? Memleket âdeta yangın yerine dönüştü, hükümeti bekleyen birçok sorun var. Hayvancı, çiftçi ve sendikalar ile nasıl başa çıkacak? Hükümet değişti onlarda değişecek. Hele sendikacıların UBP’ye karşı olan tavrını hepimiz biliyoruz, her türlü eylemi deneyecekler ekonomik paketi uygulamaya koyarsa bakalım bu ülkede neler olacak. Aralık ayında meydana gelen sel felaketinin izleri hala duruyor, yollarımız çok kötü ve tamir bekliyor. Kısacası; Tatar bu hükümet görevini alırken 41 kere maşallah demişti, ama maşallahı var mı hep birlikte göreceğiz.?

Özersay aday olmasın

Düne kadar birçok kişi için dürüst, iyi bir politikacı olan Kudret Özersay hükümetten çekildikten sonra bir anda kötü oluverdi! Bu siyaset gerçekten çok acımasızdır. Hele hele hükümetten çekildikten sonra her parti ile hükümet kurma görüşmesi yapabiliriz dedikten sonra Özersay âdeta belli çevreler tarafından istenmeyen adam ilan edildi.

Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde en çok yara alan siyasi parti haline gelen Halkın Partisi (HP) hükümetten ayrılarak eski gücüne dönmeye çalışıyor ama ortaklık kurduğu üç partinin partilileri ile ters düşmüş durumda. Özellikle UBP ile hükümet kurmamasını istiyorlar. Özersay bu eleştirileri hak ediyor mu? Bence hak ediyor çünkü başında yanlış yaptı! Halkın dışladığı ve oy kaybına uğrayan partilerle bir araya gelip hükümet kurduğu için bunun cezasını çekiyor. UBP dışlanabilirdi ama kurulacak olan hükümetin de belli bir süreliğine bazı önemli icraatları yaptıktan sonra da erken seçime gidilmesi gerekiyordu. Yani bir geçiş hükümeti oluşturabilirlerdi. Halkın onay vermediği partilerle beş yıllığına hükümet kurmaya kalkarsan başına bunlar da gelir. Bana göre Özersay bu dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını askıya alsın!

Yine de kendisi bilir ama benim gördüğüm kadar Özersay UBP ile ortaklık kursa da UBP tabanından yeterli oy alamayacak. Ortaklık yaptığı üç partiden de oy alamayacağına göre bence aday olmasın çünkü seçime girip seçim kaybederse çok yıpranacak ve hükümette performansı düşecek.

UBP’liler İçişleri Bakanlığı’nı istiyor

Kim ne derse desin bu hükümet UBP ile HP arasında kurulacak. Tatar CTP ile de bir görüşme yapacak ancak CTP’liler UBP ile hükümet kurmaya sıcak bakmayacak. Aylardan beridir UBP ile yakıştırılan parti Halkın Partisi’dir.

Dolayısı ile seçim sonuçlarına da saygı göstererek UBP-HP hükümeti büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta başı kurulacak. UBP çevrelerinden aldığım duyumlara göre; UBP’liler İçişleri Bakanlığını istiyorlar, ancak HP’lilerin bu bakanlığı vermeye niyetleri yok. HP bu bakanlığı ele geçirdikten sonra kendi icraatlarını hayata geçirerek kamuoyunun sevgisini kazanmak istiyor. Dolayısı ile Ayşegül Baybars’ın bu bakanlıkta kalmasını isteyecek.

Gelen bilgilere göre; UBP’liler İçişleri Bakanlığını Dr. Faiz Sucuoğlu’na genel başkanının sözü var diye duyurmaya çalışıyorlar. Ama HP bu bakanlığı asla vermeyecek. Belki bir şartla verebilirler, eğer UBP HP’ye dört bakanlık teklif ederse. Ama o da zor gibi!

MESAJI OLAN ALSIN

HÜSEYİN ANGOLEMLİ: Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP geçtiğimiz bu hükümet sürecinde çok ciddi hatalar yapmıştır. Sizin dediğiniz gibi sadece sizin meclis başkanlığı görevi ile ilgili değil size en az on tane daha yanlışlarını sayabilirim. Önümüzdeki seçimlerde barajı geçemeyecekler, size şimdiden onun garantisini verebilirim. Solcu geçinen bu statükocular eriyip gidecekler ama olan sizin gibi dürüst insanlara oluyor.

OLGUN AMCAOĞLU: KKTC’de bakan olmanın hayali bile güzeldir değil mi? Şöyle bir anlık gözlerinizi kapatın ve Maliye Bakanı olduğunuzu bir düşünün. Ne güzel değil mi? Kim bilir Serdar Denktaş ne acılar çekiyordur şu sıralar? Türkiye’den kaynak gelmediği halde bile bu işten büyük bir zevk alıyordu. Ne diyelim Allah ona da sabır versin, daha önünde yıllar var.

SN.NAZIM ÇAVUŞOĞLU: Tarım Bakanlığı konusunda ısrarcı olmayın çünkü Tarım Bakanlığı görevi eski genel sekretere verilecek. Eğitim Bakanlığı size daha uygun olur, çünkü eğitimci ve daha önceki tecrübenizden dolayı onu kaçırmayın diyorum.

SN.ALİ PİLLİ: Güzelyurt bölgesi için bir bakanlık görevi ayrılmıştır, bunun da size verileceğini biliyorum ama yine de biraz atak olmaya bakın. Menteş son günlerde ataklarını çoğalttı bir şey olmaz demeyin her an her şey olabilir. Ha bu arada Sağlık Bakanlığı görevi olmayabilir bilginiz olsun.

AHMET HAVUTCU: UBP tarihinde kaç kez dışarıdan bakan atadı bilmiyorum ama sizin bakan olacağınızı söyleyenler çok emin bir şekilde konuşuyorlar. Maliye bakanlığı’nı disiplin altına alabilecek tek kişi sizsiniz diyorlar. Doğrusunu isterseniz UBP’de bu kadar çok bakanlık bekleyen isim varken sizin bakan olabileceğinizi pek tahmin etmiyorum. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmazmış derler, atasözünü de unutmamak lazım.

TEBERRÜKEN ULUÇAY: Meclis başkanlığı sürenizin bitmesine iki yıl daha var ve siz süreniz bitmeden meclis başkanlığı koltuğunu bırakmak istemediğinizi söylüyorsunuz. Bence yeni hükümet nisap sorunu yaşamayacak üç yıl bile kalabilirsiniz yeter ki siz isteyin.

FAİZ SUCUOĞLU: UBP eğer dışarıdan bir bakan atarsa ve Derviş bey de kızında ısrar ederse sizin bakanlık hayaliniz tehlikeye girecek. Ali Pilli Sağlık Bakanlığı’nı Resmiye Canaltay da Turizm Bakanlığı görevini alırsa siz ne yapacaksınız? Bence iki veya bilemediniz üç günlük bir süre var acele ediniz çünkü yetki verildi, şimdi söz verme zamanı.

KUDRET ÖZERSAY: Çok önemli bir sürece giriyorsunuz ve bu sizin siyasi geleceğiniz için büyük önem taşımaktadır. Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde de çok eleştiriliyordunuz şimdilerde de. Yeni hükümet kurulduğu zaman bütün gözler üzerinizde olacak, çok dikkat etmelisiniz çünkü bugüne kadar UBP ile kim hükümet ortağı olduysa hep kaybetti. Özellikle bu dönemde sosyal medyayı fazla takip etmeyin ve sosyal medyaya göre hareket etmeyiniz sonra kendinizi kaptırırsınız.

 

 

 
Etiketler: Tatar’ın, işi, zor!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Mayıs 2019
AP Seçimlerinde Türk adaylara ilgi
48 Okunma.
17 Mayıs 2019
Kurulacak olan hükümetten ne bekliyorsunuz?
142 Okunma.
13 Mayıs 2019
İmamoğlu da bizi anlamadı!
387 Okunma.
09 Mayıs 2019
Denktaş Kahraman, Özersay bozguncu
265 Okunma.
08 Mayıs 2019
Hükümetin akıbeti ne olacak?
253 Okunma.
07 Mayıs 2019
Özersay bitirmek için güzel bir fırsat yakaladı
168 Okunma.
06 Mayıs 2019
HP’de Denktaş rahatsızlığı
382 Okunma.
03 Mayıs 2019
Merkez sağın adayı kim olacak?
557 Okunma.
02 Mayıs 2019
Tarafsan taraftarsın demektir
292 Okunma.
30 Nisan 2019
Akıncı da hayal kırıklığına uğrattı
158 Okunma.
29 Nisan 2019
Birisi hükümet mi dedi
216 Okunma.
22 Nisan 2019
AP seçimleri ve KKTC
2375 Okunma.
19 Nisan 2019
Özersay’ın Ankara ziyareti
44 Okunma.
18 Nisan 2019
Bana mesleğimi kimse öğretmesin!
104 Okunma.
17 Nisan 2019
Alnar Nar Şirketi de batırdık
59 Okunma.
16 Nisan 2019
Irkçı olduk
296 Okunma.
15 Nisan 2019
Erhürman sevgisi de olmasa
74 Okunma.
13 Nisan 2019
Saray’da seçim yemekleri başladı
204 Okunma.
11 Nisan 2019
Bu toplum daha çok çekecek
138 Okunma.
11 Nisan 2019
Parti liderlerinin ekran sınavı
71 Okunma.
10 Nisan 2019
Denktaş’ın yüzünden düşen bin parça
36 Okunma.
08 Nisan 2019
Akıncı ile Erhürman seçim stardını verdi
661 Okunma.
05 Nisan 2019
TDP’nin siyasetteki amacı ne?
191 Okunma.
04 Nisan 2019
Eroğlu: “Yaşlandım ama ihtiyarlamadım”
45 Okunma.
03 Nisan 2019
Elçi’ye sorun
44 Okunma.
02 Nisan 2019
Yeni cumhurbaşkanı yine sol kesimden olacak
87 Okunma.
01 Nisan 2019
UBP’de Kanlı’ya tepki var
58 Okunma.
Haber Yazılımı