Yazı Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 12:13 Bu yazı 504 kez okundu
 
Tatar’ın işi zor!
Harun DENİZKAN
harundenizkan@gaktv.com
 
 

Diyeceksiniz başbakanlık güzel bir görev. Bir anda eşiniz-dostunuz artacak, sevenleriniz çoğalacak. Ama bunun bir de stresi var! Hele hele ülkenin en büyük partisi olan Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) genel başkanı iseniz, büyük başın derdi çok olur misali partiyi yönetmek belki de ülkeyi yönetmekten daha zordur!

Ulusal Birlik Partisi (UBP) diğer partilere benzemez. Yıllarca bakanlık yapmış isimlerden oluşuyor. Neredeyse milletvekillerinin tümü olmasa bile dörtte üçü bakanlık bekliyor.

UBP 21 milletvekiline sahip, genel başkanı saymazsak 7 sandalye için 20 milletvekilini ikna etmeye çalışacaksınız. Gerçekten hiç de kolay değildir. Yenisi eskisi hepsi de bakan olma sevdasında.

Sadece bakan mı, ya müdür-müsteşarlara ne demeli? Veya yönetim kurullarına atanacak kişilere ne demeli? Birkaç günden beridir parti genel merkezi ana-baba gününe döndü. Partiye gelip gidenlerin haddi hesabı yok!

Kaldı ki genel başkan Ersin Tatar’ın bundan önceki genel başkanlardan bir farkı var. O hep herkesle her yerdeydi. Parti genel başkanı oldu diye partilisine mesafe koymadı. Hal böyle olunca işi daha da zor oldu!

Dün canlı yayın yapmak için Köşklü Çiftlik’teki parti genel merkezine uğradım, Tatar eski Tatar. Gelen gidenle eskiden olduğu gibi sıkı fıkı! İyi güzel de başbakan olduktan sonra bunu nasıl sürdürebilecek?

Telefonlarına eskiden olduğu gibi cevap verecek mi? Herkesi kucaklayıp öpecek mi? Eğer bu hızla devam ederse bana göre iş yapma fırsatı bulamayacak.  Çok merak ediyorum, bundan sonraki siyasi yaşamı ve ikili ilişkileri nasıl olacak diye.

Parti içi görüşmeler bir yana hükümet ortağı ile nasıl anlaşacak? Ya vatandaşın beklentilerine nasıl cevap verebilecek? Memleket âdeta yangın yerine dönüştü, hükümeti bekleyen birçok sorun var. Hayvancı, çiftçi ve sendikalar ile nasıl başa çıkacak? Hükümet değişti onlarda değişecek. Hele sendikacıların UBP’ye karşı olan tavrını hepimiz biliyoruz, her türlü eylemi deneyecekler ekonomik paketi uygulamaya koyarsa bakalım bu ülkede neler olacak. Aralık ayında meydana gelen sel felaketinin izleri hala duruyor, yollarımız çok kötü ve tamir bekliyor. Kısacası; Tatar bu hükümet görevini alırken 41 kere maşallah demişti, ama maşallahı var mı hep birlikte göreceğiz.?

Özersay aday olmasın

Düne kadar birçok kişi için dürüst, iyi bir politikacı olan Kudret Özersay hükümetten çekildikten sonra bir anda kötü oluverdi! Bu siyaset gerçekten çok acımasızdır. Hele hele hükümetten çekildikten sonra her parti ile hükümet kurma görüşmesi yapabiliriz dedikten sonra Özersay âdeta belli çevreler tarafından istenmeyen adam ilan edildi.

Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde en çok yara alan siyasi parti haline gelen Halkın Partisi (HP) hükümetten ayrılarak eski gücüne dönmeye çalışıyor ama ortaklık kurduğu üç partinin partilileri ile ters düşmüş durumda. Özellikle UBP ile hükümet kurmamasını istiyorlar. Özersay bu eleştirileri hak ediyor mu? Bence hak ediyor çünkü başında yanlış yaptı! Halkın dışladığı ve oy kaybına uğrayan partilerle bir araya gelip hükümet kurduğu için bunun cezasını çekiyor. UBP dışlanabilirdi ama kurulacak olan hükümetin de belli bir süreliğine bazı önemli icraatları yaptıktan sonra da erken seçime gidilmesi gerekiyordu. Yani bir geçiş hükümeti oluşturabilirlerdi. Halkın onay vermediği partilerle beş yıllığına hükümet kurmaya kalkarsan başına bunlar da gelir. Bana göre Özersay bu dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını askıya alsın!

Yine de kendisi bilir ama benim gördüğüm kadar Özersay UBP ile ortaklık kursa da UBP tabanından yeterli oy alamayacak. Ortaklık yaptığı üç partiden de oy alamayacağına göre bence aday olmasın çünkü seçime girip seçim kaybederse çok yıpranacak ve hükümette performansı düşecek.

UBP’liler İçişleri Bakanlığı’nı istiyor

Kim ne derse desin bu hükümet UBP ile HP arasında kurulacak. Tatar CTP ile de bir görüşme yapacak ancak CTP’liler UBP ile hükümet kurmaya sıcak bakmayacak. Aylardan beridir UBP ile yakıştırılan parti Halkın Partisi’dir.

Dolayısı ile seçim sonuçlarına da saygı göstererek UBP-HP hükümeti büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta başı kurulacak. UBP çevrelerinden aldığım duyumlara göre; UBP’liler İçişleri Bakanlığını istiyorlar, ancak HP’lilerin bu bakanlığı vermeye niyetleri yok. HP bu bakanlığı ele geçirdikten sonra kendi icraatlarını hayata geçirerek kamuoyunun sevgisini kazanmak istiyor. Dolayısı ile Ayşegül Baybars’ın bu bakanlıkta kalmasını isteyecek.

Gelen bilgilere göre; UBP’liler İçişleri Bakanlığını Dr. Faiz Sucuoğlu’na genel başkanının sözü var diye duyurmaya çalışıyorlar. Ama HP bu bakanlığı asla vermeyecek. Belki bir şartla verebilirler, eğer UBP HP’ye dört bakanlık teklif ederse. Ama o da zor gibi!

MESAJI OLAN ALSIN

HÜSEYİN ANGOLEMLİ: Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP geçtiğimiz bu hükümet sürecinde çok ciddi hatalar yapmıştır. Sizin dediğiniz gibi sadece sizin meclis başkanlığı görevi ile ilgili değil size en az on tane daha yanlışlarını sayabilirim. Önümüzdeki seçimlerde barajı geçemeyecekler, size şimdiden onun garantisini verebilirim. Solcu geçinen bu statükocular eriyip gidecekler ama olan sizin gibi dürüst insanlara oluyor.

OLGUN AMCAOĞLU: KKTC’de bakan olmanın hayali bile güzeldir değil mi? Şöyle bir anlık gözlerinizi kapatın ve Maliye Bakanı olduğunuzu bir düşünün. Ne güzel değil mi? Kim bilir Serdar Denktaş ne acılar çekiyordur şu sıralar? Türkiye’den kaynak gelmediği halde bile bu işten büyük bir zevk alıyordu. Ne diyelim Allah ona da sabır versin, daha önünde yıllar var.

SN.NAZIM ÇAVUŞOĞLU: Tarım Bakanlığı konusunda ısrarcı olmayın çünkü Tarım Bakanlığı görevi eski genel sekretere verilecek. Eğitim Bakanlığı size daha uygun olur, çünkü eğitimci ve daha önceki tecrübenizden dolayı onu kaçırmayın diyorum.

SN.ALİ PİLLİ: Güzelyurt bölgesi için bir bakanlık görevi ayrılmıştır, bunun da size verileceğini biliyorum ama yine de biraz atak olmaya bakın. Menteş son günlerde ataklarını çoğalttı bir şey olmaz demeyin her an her şey olabilir. Ha bu arada Sağlık Bakanlığı görevi olmayabilir bilginiz olsun.

AHMET HAVUTCU: UBP tarihinde kaç kez dışarıdan bakan atadı bilmiyorum ama sizin bakan olacağınızı söyleyenler çok emin bir şekilde konuşuyorlar. Maliye bakanlığı’nı disiplin altına alabilecek tek kişi sizsiniz diyorlar. Doğrusunu isterseniz UBP’de bu kadar çok bakanlık bekleyen isim varken sizin bakan olabileceğinizi pek tahmin etmiyorum. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmazmış derler, atasözünü de unutmamak lazım.

TEBERRÜKEN ULUÇAY: Meclis başkanlığı sürenizin bitmesine iki yıl daha var ve siz süreniz bitmeden meclis başkanlığı koltuğunu bırakmak istemediğinizi söylüyorsunuz. Bence yeni hükümet nisap sorunu yaşamayacak üç yıl bile kalabilirsiniz yeter ki siz isteyin.

FAİZ SUCUOĞLU: UBP eğer dışarıdan bir bakan atarsa ve Derviş bey de kızında ısrar ederse sizin bakanlık hayaliniz tehlikeye girecek. Ali Pilli Sağlık Bakanlığı’nı Resmiye Canaltay da Turizm Bakanlığı görevini alırsa siz ne yapacaksınız? Bence iki veya bilemediniz üç günlük bir süre var acele ediniz çünkü yetki verildi, şimdi söz verme zamanı.

KUDRET ÖZERSAY: Çok önemli bir sürece giriyorsunuz ve bu sizin siyasi geleceğiniz için büyük önem taşımaktadır. Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde de çok eleştiriliyordunuz şimdilerde de. Yeni hükümet kurulduğu zaman bütün gözler üzerinizde olacak, çok dikkat etmelisiniz çünkü bugüne kadar UBP ile kim hükümet ortağı olduysa hep kaybetti. Özellikle bu dönemde sosyal medyayı fazla takip etmeyin ve sosyal medyaya göre hareket etmeyiniz sonra kendinizi kaptırırsınız.

 

 

 
Etiketler: Tatar’ın, işi, zor!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Aralık 2019
ERHÜRMAN’I DAĞ’A KAÇIRALIM!
471 Okunma.
13 Aralık 2019
NASIL BİR CUMHURBAŞKANI İSTİYORUM?
215 Okunma.
09 Aralık 2019
AKINCI’NIN DİĞERLERİNDEN FARKI NE?
500 Okunma.
04 Aralık 2019
YILDA 28 MAAŞ ALAN ÜÇ BİN KİŞİ VAR!
5144 Okunma.
29 Kasım 2019
KIB-TEK MÜDÜRÜ KURUMDA MAAŞ SIRALAMASINDA 188. SIRADA!
2541 Okunma.
18 Kasım 2019
YOLLARIMIZ ÖLÜM TUZAĞI VE SEYREDİYORUZ
261 Okunma.
13 Kasım 2019
TUTUKLU YARGILANMAYI KANIKSADIK
452 Okunma.
12 Kasım 2019
SURİYE BİTTİ SIRADA KIBRIS VAR
484 Okunma.
11 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
106 Okunma.
08 Kasım 2019
GEZİCİ’NİN VERDİĞİ ÖNEMLİ MESAJ!
371 Okunma.
04 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
315 Okunma.
30 Ekim 2019
UBP,DP VE YDP SEÇİM HÜKÜMETİNE NE DERSİNİZ ?
913 Okunma.
28 Ekim 2019
MESAJI OLAN ALSIN
291 Okunma.
25 Ekim 2019
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE BEKLENTİLERİMİZ
709 Okunma.
23 Ekim 2019
BAYBARS DİRETTİ AMA OKTAY’IN İSTEDİĞİ OLDU
1497 Okunma.
21 Ekim 2019
BAŞBAKAN TATAR’IN ADAYLIĞI UBP’YE NE KAZANDIRIR?
414 Okunma.
18 Ekim 2019
SEÇİMLERİN BİR ÖNEMİ KALDI MI?
505 Okunma.
14 Ekim 2019
SAFLAR BELLİ OLUYOR
332 Okunma.
09 Ekim 2019
YDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI DENKTAŞ
615 Okunma.
07 Ekim 2019
CTP’DE DARBE SAVUŞTURULDU
1739 Okunma.
02 Ekim 2019
BİR OY HAKKIM OLSA OYUMU ARIKLI’YA VERİRDİM
1536 Okunma.
30 Eylül 2019
DP BUGÜN YDP’Yi ZİYARET EDİYOR
1245 Okunma.
27 Eylül 2019
HP, UBP’NİN HUYUNU ERKEN KAPTI
1237 Okunma.
25 Eylül 2019
UBP ÖZGÜRGÜN’E SAHİP ÇIKAR MI?
796 Okunma.
23 Eylül 2019
ONURHAN ÜZÜYOR
429 Okunma.
20 Eylül 2019
ÖZGÜRGÜN HP’NİN ELİNDE PATLAYACAK !
477 Okunma.
18 Eylül 2019
ERHÜRMAN’I ELEŞTİREMİYORLAR
741 Okunma.
16 Eylül 2019
ERHÜRMAN TAŞ DÜŞÜRDÜ
771 Okunma.
13 Eylül 2019
Kışlada yaşıyoruz haberimiz yok
510 Okunma.
11 Eylül 2019
Serdar Denktaş neden Genel Başkanlığı bıraktı ?
1952 Okunma.
09 Eylül 2019
Sizce bu bir kurgu değil mi ?
455 Okunma.
06 Eylül 2019
Onurhan yanlış bir seçim
572 Okunma.
04 Eylül 2019
Çavuşoğlu şimdi de Sibel Siber’e teklif etti
851 Okunma.
02 Eylül 2019
Sokak Erhürman diyor
792 Okunma.
28 Ağustos 2019
CTP anket sonuçlarından mutlu
1256 Okunma.
26 Ağustos 2019
Sendika paralarının peşine düştü
597 Okunma.
23 Ağustos 2019
KENDİ HESABINA 400 BİN STERLİN AKTARDI
2084 Okunma.
20 Ağustos 2019
KOMİTE BAŞKANI KİM OLACAK?
124 Okunma.
09 Ağustos 2019
SÜT KURUMUNDA NELER OLUYOR?
1145 Okunma.
07 Ağustos 2019
AKINCI İYİ POLİS, ÖZERSAY KÖTÜ POLİS
539 Okunma.
29 Temmuz 2019
ANA MUHALEFET PARTİSİNE GEREK YOK ARTIK
841 Okunma.
26 Temmuz 2019
SENDİKAL PLATFORM İNANDIRICI OLAMAZ
396 Okunma.
22 Temmuz 2019
BİZ KAYBETTİK AMA HALA FARKINDA DEĞİLİZ!
483 Okunma.
19 Temmuz 2019
2020’DE İKİ SEÇİM GEÇİRECEĞİZ
957 Okunma.
15 Temmuz 2019
İNSANA DEĞER VERMİYORUZ!
257 Okunma.
10 Temmuz 2019
UBP’DE BÜYÜK HUZURSUZLUK
1116 Okunma.
08 Temmuz 2019
AKINCI YOKSA ERHÜRMAN VAR!
732 Okunma.
05 Temmuz 2019
AMCAOĞLU’NA HALA SAHİP ÇIKAN YOK
505 Okunma.
03 Temmuz 2019
ATAMALAR KAPLUMBAĞA HIZINDA
426 Okunma.
28 Haziran 2019
UBP NAMUSUNU KURTARSIN
663 Okunma.
27 Haziran 2019
MAĞUSA’LI UBP’LİLER ATAMALARDAN RAHATSIZ
1162 Okunma.
26 Haziran 2019
HP’LİLER UBP’YE GÜVENMİYORLAR
216 Okunma.
25 Haziran 2019
HP KOMİTE BAŞKANLIĞINI İSTİYOR
466 Okunma.
24 Haziran 2019
SADECE LİNÇ Mİ EDİYORUZ?
351 Okunma.
21 Haziran 2019
UBP’DE EROĞLU DEVRİ DÜN KAPANDI
1144 Okunma.
20 Haziran 2019
UBP’DE İNCE HESAPLAR
1403 Okunma.
19 Haziran 2019
ANASTASİADES ÖZERSAY İLE DAHA ÇOK YEMEK YİYECEK
503 Okunma.
18 Haziran 2019
BANKACI BULUNAMIYOR
670 Okunma.
17 Haziran 2019
YAKIT SÖZLEŞMESİ BİTİYOR!
379 Okunma.
14 Haziran 2019
ESKİDEN BİRİ SUÇLU İDİ, ŞİMDİ İSE İKİSİ SUÇLU OLDU…
384 Okunma.
13 Haziran 2019
Hükümet Tokel’e danışacak
260 Okunma.
12 Haziran 2019
SEVGİ VE SAYGI YOKSA MUTLULUK DA YOKTUR!
591 Okunma.
11 Haziran 2019
ATANDIĞIN YER DEĞİL SEÇİLDİĞİN YER DAHA ÖNEMLİ
912 Okunma.
10 Haziran 2019
GARGA’DAN AL HABERİ
831 Okunma.
07 Haziran 2019
ERHÜRMAN İLK TURDA CUMHURBAŞKANI OLUR
1057 Okunma.
06 Haziran 2019
Bayramda dikkat çekenler
454 Okunma.
05 Haziran 2019
KKTC’de çözüm istemekle istememek arasında hiçbir fark yoktur
319 Okunma.
04 Haziran 2019
Bayram mesajı mı, seçim mesajı mı?
419 Okunma.
03 Haziran 2019
UBP’de Cahitoğlu krizi
691 Okunma.
31 Mayıs 2019
Hükümet güvenoyu alır mı?
639 Okunma.
30 Mayıs 2019
Özersay şimşekleri üzerine çekmeye devam ediyor
340 Okunma.
29 Mayıs 2019
Tatar, Taçoy’u Genel Sekreterlik konusunda uyardı
1802 Okunma.
28 Mayıs 2019
Yasemin Hareketi’ne Rumlar daha çok oy verdi
589 Okunma.
27 Mayıs 2019
Güney’deki AP seçimleri KKTC’yi etkisi altına alamadı
246 Okunma.
24 Mayıs 2019
Türklerin oyları AKEL’i birinci parti yapabilir
311 Okunma.
23 Mayıs 2019
Bu hükümet Facebook’a ne kadar dayanacak?
1095 Okunma.
22 Mayıs 2019
AP Seçimlerinde Türk adaylara ilgi
467 Okunma.
17 Mayıs 2019
Kurulacak olan hükümetten ne bekliyorsunuz?
376 Okunma.
13 Mayıs 2019
İmamoğlu da bizi anlamadı!
751 Okunma.
09 Mayıs 2019
Denktaş Kahraman, Özersay bozguncu
561 Okunma.
08 Mayıs 2019
Hükümetin akıbeti ne olacak?
508 Okunma.
07 Mayıs 2019
Özersay bitirmek için güzel bir fırsat yakaladı
377 Okunma.
06 Mayıs 2019
HP’de Denktaş rahatsızlığı
649 Okunma.
03 Mayıs 2019
Merkez sağın adayı kim olacak?
836 Okunma.
02 Mayıs 2019
Tarafsan taraftarsın demektir
592 Okunma.
30 Nisan 2019
Akıncı da hayal kırıklığına uğrattı
381 Okunma.
29 Nisan 2019
Birisi hükümet mi dedi
441 Okunma.
22 Nisan 2019
AP seçimleri ve KKTC
2692 Okunma.
19 Nisan 2019
Özersay’ın Ankara ziyareti
298 Okunma.
18 Nisan 2019
Bana mesleğimi kimse öğretmesin!
281 Okunma.
17 Nisan 2019
Alnar Nar Şirketi de batırdık
308 Okunma.
16 Nisan 2019
Irkçı olduk
537 Okunma.
15 Nisan 2019
Erhürman sevgisi de olmasa
279 Okunma.
13 Nisan 2019
Saray’da seçim yemekleri başladı
449 Okunma.
11 Nisan 2019
Bu toplum daha çok çekecek
374 Okunma.
11 Nisan 2019
Parti liderlerinin ekran sınavı
317 Okunma.
10 Nisan 2019
Denktaş’ın yüzünden düşen bin parça
193 Okunma.
08 Nisan 2019
Akıncı ile Erhürman seçim stardını verdi
867 Okunma.
05 Nisan 2019
TDP’nin siyasetteki amacı ne?
460 Okunma.
04 Nisan 2019
Eroğlu: “Yaşlandım ama ihtiyarlamadım”
224 Okunma.
03 Nisan 2019
Elçi’ye sorun
205 Okunma.
02 Nisan 2019
Yeni cumhurbaşkanı yine sol kesimden olacak
283 Okunma.
01 Nisan 2019
UBP’de Kanlı’ya tepki var
291 Okunma.
Haber Yazılımı