Yazı Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 10:36 Bu yazı 265 kez okundu
 
Alnar Nar Şirketi de batırdık
Harun DENİZKAN
harundenizkan@gaktv.com
 
 

Bazen diyorum siyasetin dışına da çıkarak yazılar yazayım ama olayları eşelediğimizde olayın altından yine siyasi rantlar çıkıyor.

Bugün sizlere Güzelyurt’ta 2007 yılında nar üreticilerinin kurduğu Alnar Nar Şirketinde yaşananları anlatmaya çalışacağım. Ülkenin gurur kaynağı olan ve 30 hissedarı olan Alnar Şirketi kapanma aşamasına geldi. Belki birçoğunuz bilmeyecek ama bu şirketin Hollanda’ya yapmış olduğu nar ihracatı ülkemizin gurur kaynağı. Ama gelin görün ki; yıl olmuş 2019 ve bugün nar üreten üreticilerimiz paralarını alamıyorlar.

Başında da dediğim gibi buralara da siyaset bulaştı. Güzelyurt’ta UBP’nin ağır topları nar üreticilerini de etkileri altına aldılar. Hissedarlara baktığımızda bugünkü Tarım Bakanlığı Müsteşarı Ercan Sınay, eski Güzelyurt Kaymakamı Doğan Baykur ise bu şirketin yönetiminde bulunuyor.

Şimdi mesele şu; bu üreticiler ürettikleri malı Hollanda’ya gönderiyor ve paralarını neden alamıyorlar onu araştırmak gerekiyor. Yaptığım araştırmalara göre nedeni şu; üreticiler Hollanda’ya ihraç edilen narların parasını alamadılar çünkü narların birçoğu da nar suyu olarak şişelendirilip piyasaya sürüldü ancak satışların iyi gitmemesinden dolayı üretici parasını alamadı. İkinci bir sebep; bu yıl birçok nar üreticisi ürününü iç piyasaya vermeyi tercih etti. İç piyasadan parasını daha erken aldığı için.

Kısacası Alnar şirketi 12 yılını doldurduktan sonra kapanma noktasına geldi. Nar üreticileri narlarını bundan böyle Alnar’a değil, iç piyasaya verip paralarını almaya çalışacaklar. Alnar’a ürün verilmeyeceğinden dolayı da Alnar Nar şirketi kapısına kilit vuracak. Siyasetle ve üreticilikle uğraşanlar artık kına yakabilirler!

TEPKİMİZ ZAROĞLU’NA DEĞİL

Toplum olarak KKTC’ye kendi nüfusumuzdan fazla nüfus taşındığı için ciddi anlamda rahatsızlık duyuyoruz. Zamanında siyasilerimiz ve öyle bir vatandaşlık yasası çıkardılar ki nüfus artışımız süratli bir şekilde devam edecektir. 11 mühürü getirene misali vatandaşlık veriliyor. Hal böyle olunca da ülkemize gelip vatandaş olanları hazmedemiyoruz. Hele bir de KKTC meclisinde boy göstermeye başlarlarsa adeta isyan ediyoruz.

İşte Bertan Zaroğlu da bu verdiğimiz örneklerden biri. O da bir şekilde vatandaş oldu. Ve onu sevenler seçimlerde ona oy verdi ve bir şekilde KKTC meclisinde yerini aldı.

Ben mesela bu yanlışları gördüğüm için yıllardan beridir sandığa gitmiyorum. Kendi insanımın nüfusundan fazla nüfus taşındığı için bunu asla kabul etmiyorum ve oy da vermiyorum.

Ne Bertan Zaroğlu’na karşı bir düşmanlığım var, ne de herhangi birine. Zaroğlu kendisine verilen seçme seçilme hakkını kullanarak KKTC’nin bir Milletvekili olmuştur. Her fırsatta şunu söylüyorum, benim için CTP’li vekil ne ise YDP’li vekil de aynıdır. Hepsine eşit mesafede oluyorum, çünkü KKTC’nin varlığına ve yasalarına inanmıyorum.

Ben inanmadığım halde hiçbir vekili aşağılamıyorum. İnsanı aşağılamak hakaret etmek bana göre doğru bir yaklaşım değildir. Ama gelin görün ki; sandığa giden ve bu yapıyı bildikleri halde oy verenler Zaroğlu’na en ağır bir şekilde hakaret ediyorlar. Zaroğlu’nun meclise girmesinin en büyük nedenlerinden biri, savundukları partilerin yapmış olduğu yanlış yasalardır. O zaman niye Zaroğlu’na tepki gösteriyorlar da bu yasaları yapan partilerine tepki koymuyorlar. Ben mesela tepkimi koydum ve sandığa gitmiyorum. Hem sandığa gideceksin, hem de Zaroğlu’na karşı çıkacaksın. Bu doğru bir yaklaşım değildir.

Teşhisi koyarken doğru koyacağız. Sosyal medyada vatandaş Zaroğlu’na acımasızca küfür ederken aslında kafasında yatan en önemli sorun Zaroğlu’nun Türkiye’den gelip vatandaş olması ve meclise girmesidir. Trafik suçu ile alakalı değildir. Bu Zaroğlu’na yapılan ilk linç girişimi değildir. Daha önce vatandaşlık konusunda, askerlik konusunda ve Doğuş Derya ile tartıştıkları dönemde sosyal medya tarafından linç edilmişti. Bu ilktir ne de son olacaktır.

Öyle polisi kahraman edip, bir KKTC vekilini bu şekilde karalamak doğru bir yaklaşım değildir. Kaldı ki ülkede Türkiye’li -Kıbrıs’lı ayrımını da tetikliyor bu yaşananlar.

Yapılması gereken şudur; mademki KKTC’nin ilelebet yaşamasını ve yüce meclisin devamını savunuyorsanız bu kişiye de saygılı olacaksınız! O KKTC’nin bir vekilidir ve halk tarafından takdir edilip KKTC yüce meclise girmiştir. Onu dışlarsanız ırkçılık yapmış olursunuz. Vatandaşlıklar konusunda rahatsızlığınız varsa peşinde koştuğunuz partilere isyan ediniz.!

Mesajı olan alsın

SN .TUFAN ERHÜRMAN: Son zamanlarda yapmış olduğunuz açıklamaları çok yerinde ve olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Özellikle dün Bertan Zaroğlu ile ilgili söyledikleriniz çok dikkat çekiciydi. Ülkenin bölündüğüne ve çok tehlikeli bir durum yaşandığını ifade ettiniz. Aslında bu durumun temelini de seçim döneminde bazı siyasiler attı ve şimdi de vatandaş sosyal medya üzerinden Bertan Zaroğlu’nu linç etmeye çalışıyor. Bana göre Bertan Zaroğlu şimdiden bundan sonraki seçimini de garanti etmiştir. Vatandaşlığını iptal edeceğim diyen kahramanlar nerede? Niye bu toplumu bu durumlara düşürdüler? Kısacası basit bir trafik suçu işleyen birisi üzerinden Zaroğlu’na saldıranlar hala yanlış yaptıklarının farkında değil. Bence Zaroğluna saldıracaklarına seçim döneminde vatandaşlığını iptal edeceğini söyleyenlere saldırsınlar daha doğru olur.

SN.KUDRET ÖZERSAY: Dün meclis girişinde çok hararetli bir telefon konuşması yaptınız. Gargalarım kulak misafiri olmadı ama sizi uzaktan hep takip ettiler. Onların söylediklerine göre telefon konuşmanız Ankara ile değildi. Ülkemizde yaşanan sorunlardan birini çözmeye çalışıyordunuz. Sorunu çözer misiniz bilemiyorum ama? En geç Mayıs ayına kadar bu hükümetin çözüleceğini söyleyebilirim. Gargalar çözülecek dediyse inanın ki mutlaka çözülecektir.

SN. SERDAR DENKTAŞ: Zaroğlu için söyledikleriniz kat kat fazlası ile size geri döndü. Dün mecliste sizin olmadığınız bir sırada konuşma yapmak için kürsüye gelen Zaroğlu sizinle ilgili çok ciddi iddialarda bulundu. İddiaları benim yazmama gerek yok, çünkü eminim bu iddiaları sizde işittiniz. Şimdi merak ediyorum acaba bu iddiaları nasıl ve ne zaman çürüteceksiniz.?

SN. ASIM AKANSOY: Sokaktaki vatandaşı anlıyorum da, sizin mecliste dün yaptıklarınızı bir türlü anlayamadım. Bir taraftan Başbakan, diğer taraftan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı tehlikenin farkında. Mecliste olayı kapatmaya çalışıyorlar. Siz ise adeta ateşe benzin dökerek ortamı gerdiniz. Kaldı ki; Bertan Zaroğlu size değil, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a hesap soruyordu. Zaroğlu’nun Denktaş ile ilgili iddiaları yenilecek cinsten değildi. Keşke bıraksaydın da konunun muhatabı olan Denktaş Zaroğlu’na cevap verseydi. Ülke Zaroğlu’na yapılan saldırılar yüzünden ikiye bölündü. Durum çok tehlikeli boyutlara ulaştı. Bunu Başbakan fark edip dün yerinde bir açıklama yaptı. Özellikle siz vekillere bu konuda çok önemli bir görev düşüyor. Ne olur bu hassas konuda daha dikkatli olun, çünkü kendini kaptıran birçok vatandaşımız sosyal medyada adeta birbirlerine savaş açmış durumdalar.

SN.ERHAN ARIKLI: Meclise girdiğiniz günden beri sizleri hep takip ediyorum. Üslubunuz ve efendiliğiniz ile muhalefet görevi yürütüyorsunuz. Kimi zaman hükümet edenlere destek, kimi zaman da olumsuz yönde eleştiriyorsunuz. Dün yine Zaroğlu konusunda olayı yumuşatmak için güzel bir üslup kullanarak toplumun içinde bulunduğu gerginliği ifade ettiniz. Sizin ve Başbakan’ın dikkat çekici açıklamalarını diğer parti genel başkanlarından da bekliyordum. Ama olmadı.! Hatta gerginliği artıracak açıklamalar da yapanlar da olmuştur. Bütün bunlara rağmen sizi bile dün sinir eden Milletvekillerimiz olmuştur. Ben olaylara objektif bakan birisi olarak sizin doğru yolda olduğunuzu belirtmek istiyorum. Bu yaptıklarınızla kaybeden taraf değil, kazanan taraf olacaksınız.

SN.GÜLŞAH SANVER MANAVOĞLU: Belli ki size genel başkanınız tarafından ciddi bir uyarı yapılmıştır.! Eğer uyarı ciddi olmasaydı ben eminim ki siz eskiden olduğu gibi telefonlara cevap verirdiniz. Yine de farkında değilsiniz veya aramayı unuttum deyip kendinizi affettirebilirsiniz. Veya günahınıza girmeyelim, belki de çok yoğunsunuz. Ne diyelim, mutlaka bir sebebiniz vardır.

 
Etiketler: Alnar, Nar, Şirketi, de, batırdık,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Kasım 2019
YOLLARIMIZ ÖLÜM TUZAĞI VE SEYREDİYORUZ
170 Okunma.
13 Kasım 2019
TUTUKLU YARGILANMAYI KANIKSADIK
382 Okunma.
12 Kasım 2019
SURİYE BİTTİ SIRADA KIBRIS VAR
445 Okunma.
11 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
72 Okunma.
08 Kasım 2019
GEZİCİ’NİN VERDİĞİ ÖNEMLİ MESAJ!
339 Okunma.
04 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
254 Okunma.
30 Ekim 2019
UBP,DP VE YDP SEÇİM HÜKÜMETİNE NE DERSİNİZ ?
854 Okunma.
28 Ekim 2019
MESAJI OLAN ALSIN
262 Okunma.
25 Ekim 2019
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE BEKLENTİLERİMİZ
687 Okunma.
23 Ekim 2019
BAYBARS DİRETTİ AMA OKTAY’IN İSTEDİĞİ OLDU
1462 Okunma.
21 Ekim 2019
BAŞBAKAN TATAR’IN ADAYLIĞI UBP’YE NE KAZANDIRIR?
359 Okunma.
18 Ekim 2019
SEÇİMLERİN BİR ÖNEMİ KALDI MI?
447 Okunma.
14 Ekim 2019
SAFLAR BELLİ OLUYOR
300 Okunma.
09 Ekim 2019
YDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI DENKTAŞ
562 Okunma.
07 Ekim 2019
CTP’DE DARBE SAVUŞTURULDU
1614 Okunma.
02 Ekim 2019
BİR OY HAKKIM OLSA OYUMU ARIKLI’YA VERİRDİM
1482 Okunma.
30 Eylül 2019
DP BUGÜN YDP’Yi ZİYARET EDİYOR
1214 Okunma.
27 Eylül 2019
HP, UBP’NİN HUYUNU ERKEN KAPTI
1192 Okunma.
25 Eylül 2019
UBP ÖZGÜRGÜN’E SAHİP ÇIKAR MI?
699 Okunma.
23 Eylül 2019
ONURHAN ÜZÜYOR
399 Okunma.
20 Eylül 2019
ÖZGÜRGÜN HP’NİN ELİNDE PATLAYACAK !
413 Okunma.
18 Eylül 2019
ERHÜRMAN’I ELEŞTİREMİYORLAR
654 Okunma.
16 Eylül 2019
ERHÜRMAN TAŞ DÜŞÜRDÜ
698 Okunma.
13 Eylül 2019
Kışlada yaşıyoruz haberimiz yok
474 Okunma.
11 Eylül 2019
Serdar Denktaş neden Genel Başkanlığı bıraktı ?
1847 Okunma.
09 Eylül 2019
Sizce bu bir kurgu değil mi ?
424 Okunma.
06 Eylül 2019
Onurhan yanlış bir seçim
536 Okunma.
04 Eylül 2019
Çavuşoğlu şimdi de Sibel Siber’e teklif etti
795 Okunma.
02 Eylül 2019
Sokak Erhürman diyor
747 Okunma.
28 Ağustos 2019
CTP anket sonuçlarından mutlu
1159 Okunma.
26 Ağustos 2019
Sendika paralarının peşine düştü
550 Okunma.
23 Ağustos 2019
KENDİ HESABINA 400 BİN STERLİN AKTARDI
1995 Okunma.
20 Ağustos 2019
KOMİTE BAŞKANI KİM OLACAK?
94 Okunma.
09 Ağustos 2019
SÜT KURUMUNDA NELER OLUYOR?
1086 Okunma.
07 Ağustos 2019
AKINCI İYİ POLİS, ÖZERSAY KÖTÜ POLİS
493 Okunma.
29 Temmuz 2019
ANA MUHALEFET PARTİSİNE GEREK YOK ARTIK
802 Okunma.
26 Temmuz 2019
SENDİKAL PLATFORM İNANDIRICI OLAMAZ
378 Okunma.
22 Temmuz 2019
BİZ KAYBETTİK AMA HALA FARKINDA DEĞİLİZ!
431 Okunma.
19 Temmuz 2019
2020’DE İKİ SEÇİM GEÇİRECEĞİZ
938 Okunma.
15 Temmuz 2019
İNSANA DEĞER VERMİYORUZ!
213 Okunma.
10 Temmuz 2019
UBP’DE BÜYÜK HUZURSUZLUK
1096 Okunma.
08 Temmuz 2019
AKINCI YOKSA ERHÜRMAN VAR!
667 Okunma.
05 Temmuz 2019
AMCAOĞLU’NA HALA SAHİP ÇIKAN YOK
439 Okunma.
03 Temmuz 2019
ATAMALAR KAPLUMBAĞA HIZINDA
374 Okunma.
28 Haziran 2019
UBP NAMUSUNU KURTARSIN
587 Okunma.
27 Haziran 2019
MAĞUSA’LI UBP’LİLER ATAMALARDAN RAHATSIZ
1046 Okunma.
26 Haziran 2019
HP’LİLER UBP’YE GÜVENMİYORLAR
194 Okunma.
25 Haziran 2019
HP KOMİTE BAŞKANLIĞINI İSTİYOR
359 Okunma.
24 Haziran 2019
SADECE LİNÇ Mİ EDİYORUZ?
321 Okunma.
21 Haziran 2019
UBP’DE EROĞLU DEVRİ DÜN KAPANDI
1117 Okunma.
20 Haziran 2019
UBP’DE İNCE HESAPLAR
1340 Okunma.
19 Haziran 2019
ANASTASİADES ÖZERSAY İLE DAHA ÇOK YEMEK YİYECEK
462 Okunma.
18 Haziran 2019
BANKACI BULUNAMIYOR
616 Okunma.
17 Haziran 2019
YAKIT SÖZLEŞMESİ BİTİYOR!
329 Okunma.
14 Haziran 2019
ESKİDEN BİRİ SUÇLU İDİ, ŞİMDİ İSE İKİSİ SUÇLU OLDU…
314 Okunma.
13 Haziran 2019
Hükümet Tokel’e danışacak
206 Okunma.
12 Haziran 2019
SEVGİ VE SAYGI YOKSA MUTLULUK DA YOKTUR!
518 Okunma.
11 Haziran 2019
ATANDIĞIN YER DEĞİL SEÇİLDİĞİN YER DAHA ÖNEMLİ
844 Okunma.
10 Haziran 2019
GARGA’DAN AL HABERİ
748 Okunma.
07 Haziran 2019
ERHÜRMAN İLK TURDA CUMHURBAŞKANI OLUR
1034 Okunma.
06 Haziran 2019
Bayramda dikkat çekenler
420 Okunma.
05 Haziran 2019
KKTC’de çözüm istemekle istememek arasında hiçbir fark yoktur
283 Okunma.
04 Haziran 2019
Bayram mesajı mı, seçim mesajı mı?
397 Okunma.
03 Haziran 2019
UBP’de Cahitoğlu krizi
643 Okunma.
31 Mayıs 2019
Hükümet güvenoyu alır mı?
616 Okunma.
30 Mayıs 2019
Özersay şimşekleri üzerine çekmeye devam ediyor
308 Okunma.
29 Mayıs 2019
Tatar, Taçoy’u Genel Sekreterlik konusunda uyardı
1618 Okunma.
28 Mayıs 2019
Yasemin Hareketi’ne Rumlar daha çok oy verdi
478 Okunma.
27 Mayıs 2019
Güney’deki AP seçimleri KKTC’yi etkisi altına alamadı
223 Okunma.
24 Mayıs 2019
Türklerin oyları AKEL’i birinci parti yapabilir
287 Okunma.
23 Mayıs 2019
Bu hükümet Facebook’a ne kadar dayanacak?
1060 Okunma.
22 Mayıs 2019
AP Seçimlerinde Türk adaylara ilgi
391 Okunma.
17 Mayıs 2019
Kurulacak olan hükümetten ne bekliyorsunuz?
346 Okunma.
15 Mayıs 2019
Tatar’ın işi zor!
456 Okunma.
13 Mayıs 2019
İmamoğlu da bizi anlamadı!
704 Okunma.
09 Mayıs 2019
Denktaş Kahraman, Özersay bozguncu
521 Okunma.
08 Mayıs 2019
Hükümetin akıbeti ne olacak?
460 Okunma.
07 Mayıs 2019
Özersay bitirmek için güzel bir fırsat yakaladı
358 Okunma.
06 Mayıs 2019
HP’de Denktaş rahatsızlığı
601 Okunma.
03 Mayıs 2019
Merkez sağın adayı kim olacak?
788 Okunma.
02 Mayıs 2019
Tarafsan taraftarsın demektir
534 Okunma.
30 Nisan 2019
Akıncı da hayal kırıklığına uğrattı
361 Okunma.
29 Nisan 2019
Birisi hükümet mi dedi
386 Okunma.
22 Nisan 2019
AP seçimleri ve KKTC
2634 Okunma.
19 Nisan 2019
Özersay’ın Ankara ziyareti
222 Okunma.
18 Nisan 2019
Bana mesleğimi kimse öğretmesin!
262 Okunma.
16 Nisan 2019
Irkçı olduk
505 Okunma.
15 Nisan 2019
Erhürman sevgisi de olmasa
255 Okunma.
13 Nisan 2019
Saray’da seçim yemekleri başladı
402 Okunma.
11 Nisan 2019
Bu toplum daha çok çekecek
341 Okunma.
11 Nisan 2019
Parti liderlerinin ekran sınavı
260 Okunma.
10 Nisan 2019
Denktaş’ın yüzünden düşen bin parça
172 Okunma.
08 Nisan 2019
Akıncı ile Erhürman seçim stardını verdi
838 Okunma.
05 Nisan 2019
TDP’nin siyasetteki amacı ne?
399 Okunma.
04 Nisan 2019
Eroğlu: “Yaşlandım ama ihtiyarlamadım”
170 Okunma.
03 Nisan 2019
Elçi’ye sorun
177 Okunma.
02 Nisan 2019
Yeni cumhurbaşkanı yine sol kesimden olacak
257 Okunma.
01 Nisan 2019
UBP’de Kanlı’ya tepki var
223 Okunma.
Haber Yazılımı