Yazı Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 12:49 Bu yazı 868 kez okundu
 
Akıncı ile Erhürman seçim stardını verdi
Harun DENİZKAN
harundenizkan@gaktv.com
 
 

Makam öyle tatlı bir şey ki benim gibi devlet makamına oturmayanlar asla makamın tadını bilemezler. Hele Cumhurbaşkanı veya Başbakan olacaksın, bu görevleri asla bırakmak istemezsin. Gelin isterseniz kendinizi bir an olsun bir Cumhurbaşkanı veya Başbakan olduğunuzu hayal edin. Hayali bile güzel değil mi? Diyeceksiniz KKTC’de Cumhurbaşkanı veya Başbakan olsan ne yazar? Öyle demeyin! Onlara soracak olsanız yetkilerin ellerinde olduğunu söyleyecekler. Neyse; Bu konuyu fazla deşmeyelim.

Gelelim konumuza; bugün oldu hala daha ne Akıncı ne de Erhürman Cumhurbaşkanlığına aday olduklarını hiçbir yerde açıklamadılar. Öyle kolayına da açıklamayacaklar. Daha seçimlere bir yıl var, adayım deyip kendilerini yıpratmak istemiyorlar. Örneğin cumartesi günü Atatürk stadındaki Yenicami-Mağusa Türk Gücü karşılaşmasını birlikte izlediler. Her ikisi de aday olduğunu açıklasalardı sahada bulunan izleyiciler seçim var da geldiler demeyecekler miydi? Bırakın izleyiciler söylemesin, ben söyleyeyim. Her ikisi de Cumhurbaşkanlığına aday seçim stardını verdiler. O festival senin, bu karşılaşma benim nerede etkinlik varsa artık kaçırmayacaklar. Örneğin; Cumhurbaşkanı Akıncı sabah kahverengi ceketi ile Lefke Yafa Portakal Festivali ve Kozanköy Hellim Pastelli Festivali’ne gitmişti. Öğleden sonra da maçtaydı. Keşke her ikisi de Atatürk stadında olduğu gibi Pile’deki MTG-Nea Salamina maçını da birlikte izleselerdi. Her ikisi de solcu geçinmesine rağmen, sağ oylarda her ikisinin de gözü var diye Pile’deki maça gitmediler. Akıncı daha da ileri giderek maç saati basın toplantısı yapıp sağ partilerin takdirini kazandı. Erhürman ise o maç ile ilgili hiçbir açıklama bile yapmadıydı.

Uzun lâfın kısası; seçim stardı verildi, en avantajlı olan ve makamlarını kullanarak etkinliklere katılan Cumhurbaşkanı ile Başbakan artık etkinlik kaçırmayacaklar. Ne diyelim politika işte böyle bir şey.

 UBP’liler kıpır kıpır

UBP’lilerin bu şimdiki halini benim gördüğüm gibi görebiliyor musunuz? Hepsinde bir heyecan adeta yerlerinde duramıyorlar. Bu heyecanları nedir? Diye soracak olursanız; UBP’liler er geç hükümete gireceklerinin farkında. Dolayısı ile gece gündüz demeden birlik beraberlik içerisinde çalışmalarına devam ediyorlar. Her gece bir yerlerde parti genel başkanından tutun, milletvekilinden, ilçe başkanında, örgüt başkanından ve muhtarına kadar hepsi bir arada. Anca beraber, kanca beraber misali. Müşavirler de onları yalnız bırakmıyorlar, çünkü yeni hükümette herkes görev almak istiyor.

Hükümete ne zaman girecekleri belli değil ama Ersin Tatar’ın bu dönemde Başbakan olacağından emindirler. Hal böyle olunca da herkes yeni hükümetten görev bekliyor. Parti genel başkanı Ersin Tatar ile herkes iyi geçinmek istiyor. Nerede bir UBP etkinliği varsa oralarda boy göstermeye çalışıyorlar. UBP’de moraller çok yüksek herkesin içi kıpır kıpır, 4’lü koalisyon hükümetinin dört gözle bitmesini bekliyorlar.

Aslında bu durum bir tek genel başkana yaramıyor, her gün herkesle birlikte olmak doğru bir yaklaşım değildir. İleride Başbakan olacağı için partililerine biraz daha mesafeli davranmalıdır, lidere ulaşmak biraz zor olmalıdır. Aksi takdirde Başbakan olduktan sonra partilileri ile sıkıntılar yaşar. Tatar’ın biraz daha geri kalmasının gerektiğine inanıyorum. Yine de karar onun.

HP’de tartışmalar büyüyor

Geçtiğimiz Perşembe akşamı HP Parti Meclisi bir toplantı gerçekleştirdi ve bu toplantıda çok sert tartışmalar yaşandı. Tartışmaların odak noktası 4’lü koalisyon hükümetiydi. Gecede ortaya çıkan sonuç, HP’nin hükümette ciddi anlamda kan kaybetmesidir.

Bu şekilde hükümetin devam etmesi halinde partinin ciddi anlamda zarar göreceği konuşuldu. Mecliste bekleyen yasaların daha fazla bekleyemeyeceği, bir an önce yasaların geçmesi için çaba sarf edileceği, ayrıca hükümet ortaklarının HP’den habersiz tavırları gündeme geldi.

Özellikle Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Emrullah Turanlı’dan avans çekmesi. HP’lilerin Denktaş’ın bu durumunu onaylamadıklarını, parti genel başkanı Kudret Özersay’ın da bu konuda habersiz olduğu tartışıldı. 20 Milyon TL’lik avans kabul edilebilir bir durum olmadığını dillendirdiler.

Gecede ayrıca Türkiye’den kaynak aktarılmadığı müddetçe hükümetin devamının bir anlamı olmadığı kanısına vardılar. Uzun lafın kısası; HP’liler hükümetten ayrılmak için sebep arıyorlar, sebepler ortada ama o sebeplerin de olgunlaşmasını bekliyorlar.

Eroğlu mikrofonu elinden düşürmüyor

Üçüncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu uzun bir aradan sonra UBP’de aktif siyasete başladı. Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettikten sonra ofisine çekilen Eroğlu, Ersin Tatar başkanlığındaki UBP’de adeta boy göstermeye başladı. Hüseyin Özgürgün döneminde de ortalarda pek görünmeyen Eroğlu şimdilerde neredeyse UBP’lilerin her toplantısında görünmeye başladı. Görünmek bir yana, elinden mikrofonu da düşürmüyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde davetli olarak gittiği Değirmenlik’te de bir konuşma yapmıştı.

Eroğlu konuşmasında yaşlandığını ancak ihtiyarlamadığını duyurmuştu. Eroğlu, geçtiğimiz cumartesi günü de UBP’lilerle Mağusa’da kahvaltıda buluştu. Kahvaltı bahane mikrofon şahane misali, Eroğlu kahvaltı da mikrofonu eline aldı ve orada da bir konuşma yaptı. Eroğlu konuşmasında her an hükümete girecek gibi hazır olmalıyız veya erken seçime gidilecek gibi dedi. Uzun lafın kısası; Eroğlu ilerlemiş yaşına rağmen eskiden olduğu gibi yine siyaset sahnesinde yer alıyor. Şimdilik onursal başkan sıfatı ile UBP’de, ama ilerleyen zamanda sıfatı ne olur bilemeyiz.

Mesajı olan alsın

SN. TUFAN ERHÜRMAN: Denktaş ve Özyiğit’ten asla çekinmeyin onlar asla hükümeti bozmayı cesaret edemezler.

Üçüncü ortağınız Özersay’dan çekinebilirsiniz. Partisi içerisinde muhalefet bir gurup var olanlar sürekli olarak ona baskı yapıyorlar. Geçen Perşembe akşamı parti meclislerinde o gurup adeta Özersay’a soğuk terler döktürdü.

Özellikle Serdar Denktaş’ın Taş Yapı’dan aldığı 20 milyon liralık avansı doğru bulmadıklarını dile getirdiler.

Hesap sormaya gelen bir partinin başkanı şaibeli işlere imza atmasını doğru bulmadıklarını söylediler.

Sizin de bildiğiniz gibi bu hükümeti bozacak olan birisi varsa o da Özersay’dır.

Serdar Denktaş’ı uyar diyeceğim ama uyaramazsınız çünkü o da biliyor ki eliniz mahkûm.

SN. DERVİŞ EROĞLU: Bildiğiniz gibi ben çok meraklıyım. Bir gün ben de ya meraktan ya meraktan gideceğim. Yanlış anlamayın birkaç günden beridir yazılara başladım ve yine gargalarım devreye girdi, sizi ister istemez takibe aldılar.

Diyeceğim şu; Özgürgün’ün döneminde partililerinizin etkinliklerinde pek görünmüyordunuz veya şimdi her etkinlikte yer alıyorsunuz. Üstelik de her toplantıda konuşma yapıyorsunuz neden acaba?

SN. KUDRET ÖZERSAY: Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Taş Yapı’dan aldığı avanstan haberim yok demekle olmuyor. Şimdi haberiniz oldu, acaba ne yapmayı düşünüyorsunuz? Seçimlerden önce söylediklerinizi ne çabuk unuttunuz öyle.

Hesap soracağım diyordunuz, hesap sorsanıza Serdar Denktaş’a bu avansı neden aldı? Öyle her para eksilen, önüne gelen iş adamlarından para alıp hükümet mi yönetecek? Kusuruma bakmayın ama benim bildiğim Özersay böyle değildi.

Bir hükümet uğruna bu tür şaibeli oyunlara gelmenizi pek yakıştırmadım.

SN. MUSTAFA RÜSTEMOĞLU: Mübarek adam sizde hiç rahat durmuyorsunuz.

Parti içerisinde o kadar çok düşmanınız var ki, çok dikkatli olmanız gerekiyordu.

Madem ilişki bittiydi ne gereği vardı rahatsızlık vermeye? Onu bırakın, düşmanlarınız olayı anlatırken ballandıra ballandıra anlatıp üzerine bir de ekleme yapıyorlar. Ne olur dikkatli olun, çünkü sadece düşmanlarınız değil, ortalık yine garga doldu.

SN. OKAN DAĞLI: Bir zamanlar CTP ile anılırdınız şimdilerde ise MTG ile anılıyorsunuz. Geçtiğimiz Cumartesi günü Yenicami ile yaptığınız karşılaşama liderlerin akınına uğradı.

Bu karşılaşma her ne kadar da futbol olarak konuşulduysa siyasetçilerin akın etmesi ile karşılaşma adeta ikinci plana düşütü.

Laf aramızda Akıncı ile Erhürman seçim yarışına girdikleri için maçı seyretme zorunluluğu yaşadılar ve ister istemez tribünlerin ve basının ilgi odağı oldular.

Keşke diyorum MTG – Nea Salamina maçını da izleselerdi de bütün dünyanın ilgi odağı olsalardı. Ne dersiniz?

 
Etiketler: Akıncı, ile, Erhürman, seçim, stardını, verdi,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Aralık 2019
ERHÜRMAN’I DAĞ’A KAÇIRALIM!
524 Okunma.
13 Aralık 2019
NASIL BİR CUMHURBAŞKANI İSTİYORUM?
215 Okunma.
09 Aralık 2019
AKINCI’NIN DİĞERLERİNDEN FARKI NE?
500 Okunma.
04 Aralık 2019
YILDA 28 MAAŞ ALAN ÜÇ BİN KİŞİ VAR!
5144 Okunma.
29 Kasım 2019
KIB-TEK MÜDÜRÜ KURUMDA MAAŞ SIRALAMASINDA 188. SIRADA!
2541 Okunma.
18 Kasım 2019
YOLLARIMIZ ÖLÜM TUZAĞI VE SEYREDİYORUZ
261 Okunma.
13 Kasım 2019
TUTUKLU YARGILANMAYI KANIKSADIK
452 Okunma.
12 Kasım 2019
SURİYE BİTTİ SIRADA KIBRIS VAR
484 Okunma.
11 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
106 Okunma.
08 Kasım 2019
GEZİCİ’NİN VERDİĞİ ÖNEMLİ MESAJ!
371 Okunma.
04 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
315 Okunma.
30 Ekim 2019
UBP,DP VE YDP SEÇİM HÜKÜMETİNE NE DERSİNİZ ?
913 Okunma.
28 Ekim 2019
MESAJI OLAN ALSIN
291 Okunma.
25 Ekim 2019
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE BEKLENTİLERİMİZ
709 Okunma.
23 Ekim 2019
BAYBARS DİRETTİ AMA OKTAY’IN İSTEDİĞİ OLDU
1497 Okunma.
21 Ekim 2019
BAŞBAKAN TATAR’IN ADAYLIĞI UBP’YE NE KAZANDIRIR?
414 Okunma.
18 Ekim 2019
SEÇİMLERİN BİR ÖNEMİ KALDI MI?
505 Okunma.
14 Ekim 2019
SAFLAR BELLİ OLUYOR
332 Okunma.
09 Ekim 2019
YDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI DENKTAŞ
615 Okunma.
07 Ekim 2019
CTP’DE DARBE SAVUŞTURULDU
1739 Okunma.
02 Ekim 2019
BİR OY HAKKIM OLSA OYUMU ARIKLI’YA VERİRDİM
1536 Okunma.
30 Eylül 2019
DP BUGÜN YDP’Yi ZİYARET EDİYOR
1245 Okunma.
27 Eylül 2019
HP, UBP’NİN HUYUNU ERKEN KAPTI
1237 Okunma.
25 Eylül 2019
UBP ÖZGÜRGÜN’E SAHİP ÇIKAR MI?
796 Okunma.
23 Eylül 2019
ONURHAN ÜZÜYOR
429 Okunma.
20 Eylül 2019
ÖZGÜRGÜN HP’NİN ELİNDE PATLAYACAK !
477 Okunma.
18 Eylül 2019
ERHÜRMAN’I ELEŞTİREMİYORLAR
741 Okunma.
16 Eylül 2019
ERHÜRMAN TAŞ DÜŞÜRDÜ
771 Okunma.
13 Eylül 2019
Kışlada yaşıyoruz haberimiz yok
510 Okunma.
11 Eylül 2019
Serdar Denktaş neden Genel Başkanlığı bıraktı ?
1952 Okunma.
09 Eylül 2019
Sizce bu bir kurgu değil mi ?
456 Okunma.
06 Eylül 2019
Onurhan yanlış bir seçim
572 Okunma.
04 Eylül 2019
Çavuşoğlu şimdi de Sibel Siber’e teklif etti
851 Okunma.
02 Eylül 2019
Sokak Erhürman diyor
792 Okunma.
28 Ağustos 2019
CTP anket sonuçlarından mutlu
1256 Okunma.
26 Ağustos 2019
Sendika paralarının peşine düştü
597 Okunma.
23 Ağustos 2019
KENDİ HESABINA 400 BİN STERLİN AKTARDI
2084 Okunma.
20 Ağustos 2019
KOMİTE BAŞKANI KİM OLACAK?
124 Okunma.
09 Ağustos 2019
SÜT KURUMUNDA NELER OLUYOR?
1145 Okunma.
07 Ağustos 2019
AKINCI İYİ POLİS, ÖZERSAY KÖTÜ POLİS
539 Okunma.
29 Temmuz 2019
ANA MUHALEFET PARTİSİNE GEREK YOK ARTIK
841 Okunma.
26 Temmuz 2019
SENDİKAL PLATFORM İNANDIRICI OLAMAZ
396 Okunma.
22 Temmuz 2019
BİZ KAYBETTİK AMA HALA FARKINDA DEĞİLİZ!
483 Okunma.
19 Temmuz 2019
2020’DE İKİ SEÇİM GEÇİRECEĞİZ
957 Okunma.
15 Temmuz 2019
İNSANA DEĞER VERMİYORUZ!
257 Okunma.
10 Temmuz 2019
UBP’DE BÜYÜK HUZURSUZLUK
1116 Okunma.
08 Temmuz 2019
AKINCI YOKSA ERHÜRMAN VAR!
732 Okunma.
05 Temmuz 2019
AMCAOĞLU’NA HALA SAHİP ÇIKAN YOK
505 Okunma.
03 Temmuz 2019
ATAMALAR KAPLUMBAĞA HIZINDA
426 Okunma.
28 Haziran 2019
UBP NAMUSUNU KURTARSIN
663 Okunma.
27 Haziran 2019
MAĞUSA’LI UBP’LİLER ATAMALARDAN RAHATSIZ
1162 Okunma.
26 Haziran 2019
HP’LİLER UBP’YE GÜVENMİYORLAR
216 Okunma.
25 Haziran 2019
HP KOMİTE BAŞKANLIĞINI İSTİYOR
466 Okunma.
24 Haziran 2019
SADECE LİNÇ Mİ EDİYORUZ?
351 Okunma.
21 Haziran 2019
UBP’DE EROĞLU DEVRİ DÜN KAPANDI
1144 Okunma.
20 Haziran 2019
UBP’DE İNCE HESAPLAR
1403 Okunma.
19 Haziran 2019
ANASTASİADES ÖZERSAY İLE DAHA ÇOK YEMEK YİYECEK
503 Okunma.
18 Haziran 2019
BANKACI BULUNAMIYOR
670 Okunma.
17 Haziran 2019
YAKIT SÖZLEŞMESİ BİTİYOR!
379 Okunma.
14 Haziran 2019
ESKİDEN BİRİ SUÇLU İDİ, ŞİMDİ İSE İKİSİ SUÇLU OLDU…
385 Okunma.
13 Haziran 2019
Hükümet Tokel’e danışacak
261 Okunma.
12 Haziran 2019
SEVGİ VE SAYGI YOKSA MUTLULUK DA YOKTUR!
591 Okunma.
11 Haziran 2019
ATANDIĞIN YER DEĞİL SEÇİLDİĞİN YER DAHA ÖNEMLİ
912 Okunma.
10 Haziran 2019
GARGA’DAN AL HABERİ
833 Okunma.
07 Haziran 2019
ERHÜRMAN İLK TURDA CUMHURBAŞKANI OLUR
1058 Okunma.
06 Haziran 2019
Bayramda dikkat çekenler
454 Okunma.
05 Haziran 2019
KKTC’de çözüm istemekle istememek arasında hiçbir fark yoktur
319 Okunma.
04 Haziran 2019
Bayram mesajı mı, seçim mesajı mı?
419 Okunma.
03 Haziran 2019
UBP’de Cahitoğlu krizi
692 Okunma.
31 Mayıs 2019
Hükümet güvenoyu alır mı?
639 Okunma.
30 Mayıs 2019
Özersay şimşekleri üzerine çekmeye devam ediyor
340 Okunma.
29 Mayıs 2019
Tatar, Taçoy’u Genel Sekreterlik konusunda uyardı
1802 Okunma.
28 Mayıs 2019
Yasemin Hareketi’ne Rumlar daha çok oy verdi
589 Okunma.
27 Mayıs 2019
Güney’deki AP seçimleri KKTC’yi etkisi altına alamadı
247 Okunma.
24 Mayıs 2019
Türklerin oyları AKEL’i birinci parti yapabilir
311 Okunma.
23 Mayıs 2019
Bu hükümet Facebook’a ne kadar dayanacak?
1095 Okunma.
22 Mayıs 2019
AP Seçimlerinde Türk adaylara ilgi
467 Okunma.
17 Mayıs 2019
Kurulacak olan hükümetten ne bekliyorsunuz?
376 Okunma.
15 Mayıs 2019
Tatar’ın işi zor!
504 Okunma.
13 Mayıs 2019
İmamoğlu da bizi anlamadı!
751 Okunma.
09 Mayıs 2019
Denktaş Kahraman, Özersay bozguncu
561 Okunma.
08 Mayıs 2019
Hükümetin akıbeti ne olacak?
508 Okunma.
07 Mayıs 2019
Özersay bitirmek için güzel bir fırsat yakaladı
377 Okunma.
06 Mayıs 2019
HP’de Denktaş rahatsızlığı
649 Okunma.
03 Mayıs 2019
Merkez sağın adayı kim olacak?
836 Okunma.
02 Mayıs 2019
Tarafsan taraftarsın demektir
592 Okunma.
30 Nisan 2019
Akıncı da hayal kırıklığına uğrattı
382 Okunma.
29 Nisan 2019
Birisi hükümet mi dedi
442 Okunma.
22 Nisan 2019
AP seçimleri ve KKTC
2692 Okunma.
19 Nisan 2019
Özersay’ın Ankara ziyareti
298 Okunma.
18 Nisan 2019
Bana mesleğimi kimse öğretmesin!
281 Okunma.
17 Nisan 2019
Alnar Nar Şirketi de batırdık
308 Okunma.
16 Nisan 2019
Irkçı olduk
537 Okunma.
15 Nisan 2019
Erhürman sevgisi de olmasa
279 Okunma.
13 Nisan 2019
Saray’da seçim yemekleri başladı
449 Okunma.
11 Nisan 2019
Bu toplum daha çok çekecek
374 Okunma.
11 Nisan 2019
Parti liderlerinin ekran sınavı
317 Okunma.
10 Nisan 2019
Denktaş’ın yüzünden düşen bin parça
193 Okunma.
05 Nisan 2019
TDP’nin siyasetteki amacı ne?
460 Okunma.
04 Nisan 2019
Eroğlu: “Yaşlandım ama ihtiyarlamadım”
224 Okunma.
03 Nisan 2019
Elçi’ye sorun
205 Okunma.
02 Nisan 2019
Yeni cumhurbaşkanı yine sol kesimden olacak
283 Okunma.
01 Nisan 2019
UBP’de Kanlı’ya tepki var
291 Okunma.
Haber Yazılımı