Yazı Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 12:07 Bu yazı 382 kez okundu
 
Akıncı da hayal kırıklığına uğrattı
Harun DENİZKAN
harundenizkan@gaktv.com
 
 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı koltuğunda dördüncü yılı geçen gün doldu, görev süresinin bitimine tam bir yıl kaldı.

26 Nisan 2015’te göreve gelen Akıncı, tıpkı Mehmet Ali Talat gibi o da bizleri hayal kırıklığına uğrattı. KKTC’de siyaset yapmak aslında sağcı geçinenler için çok kolay, solcu geçinenler için de çok zordur.

Sağcı geçinenler Anavatan -Yavru Vatan ilişkilerinde vatan millet Sakarya edebiyatı yaparak ölene kadar yara almadan KKTC’de siyaset yapabilirler.

Solcu geçinenler ise söylem ve eylem sorunu yaşıyorlar. Şöyle ki; seçilmeden önce söylediklerini seçildikten sonra eyleme geçiremedikleri için hayal kırıklığı yaratırlar.

KKTC kuruldu kurulalı dört tane Cumhurbaşkanı gördü iki sağ ve iki sol olmak üzere. Denktaş, Talat, Eroğlu ve Akıncı ikisi Kıbrıs sorununun çözümünü istemeyen, ikisi de Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen Cumhurbaşkanı.

KKTC uzun yıllar Denktaş ile Kıbrıs sorununda çözümsüzlük politikaları üretti. Ardından Annan planı ile çözüm rüzgârlarını arkasına alan dönemin CTP lideri Mehmet Ali Talat ikinci Cumhurbaşkanı olarak KKTC’nin başına geçti.

Çözüm ister gibi seçilen Talat, görevi sırasında Kıbrıs sorunu görüşmelerinde Denktaş’tan farksız politikalar izlediği için Cumhurbaşkanlık koltuğunda beş yıl kalabildi. Beş yılın ardından çözümsüzlük çözümdür diyen dönemin UBP lideri Derviş Eroğlu üçüncü Cumhurbaşkanı olarak KKTC tarihine geçti.

Eroğlu beş yıllık Cumhurbaşkanlığı görevinin ardından görevi şimdiki Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı’ya devretti.  Tıpkı Mehmet Ali Talat gibi Mustafa Akıncı’da Kıbrıs sorununu çözecek vaadi ile Cumhurbaşkanlığı görevine getirildi.

Akıncı seçilmeden önce çok güven verdi, hatta seçildikten bir gün sonra daha mazbatasını almadan ana yavru ilişkilerine değinerek Kıbrıs Türk’ünün yüreğine su serpmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ‘yavru vatan’ polemiği yaşadı.  Hatta Erdoğan Türkiye ile ana-yavru ilişkisinin sona ermesi gerektiğini savunan Akıncı’ya, burada ‘iki kardeş ülkeyiz’ dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağından duyması gerekir” demişti. Akıncı’nın bu çıkışı hem bizi hem de Güney’deki Rum’ları umutlandırmıştı.

Biz sandık ki Ankara’nın Kıbrıs politikası Akıncı’nın bu tavırları ile çözüm odaklı olacak. Hele görüşmelerin başlamasından önce Akıncı ile Anastasiades’in büyük handa zivaniya içerek verdikleri mesaj çok anlamlıydı.

Ama ne olduysa görüşmeler başladıktan sonra oldu ve Akıncı’da bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Akıncı Crans Montana’da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından etkisiz hale getirildi.

Federasyon görüşmeleri Türk modeli federasyon görüşmelerine dönüştü. Türkiye’nin de adada olabileceği formüller üretildi ve görüşmeler bu yüzden koptu.

Akıncı iyi başladı iyi götürdü ama bir yere kadar, ta ki Çavuşoğlu ipleri eline alana kadar! Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanlığı sarayında parti başkanlar zirvesinde Çavuşoğlu daha da ileriye giderek konfederasyon hatta KKTC’nin kendi yoluna devam etmesi gerektiği vurgusunu yaparak çözüm istencinin seyrini tamamen değiştirmişti.

Kıbrıs görüşmeleri Kıbrıs’ın Kuzey’inde Ankara’nın olmazsa olmazları doğrultusunda şekil aldı. Hal böyle olunca Anastasiades de Akıncı’ya sürekli olarak Türkiye’den kurtul ve öyle gel bu işi bitirelim diyor.

Kim ne derse desin Akıncı Kıbrıs Türk’ünün en son şansı olarak tarihe geçecek. Ben şahsen Akıncı’dan başka Kıbrıs görüşmelerini daha ileriye götürebilecek birisini göremiyorum. Türkiye Kıbrıs’tan asla gitmek istemiyor, bunu Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı döneminde Kıbrıs görüşmelerinin en kritik döneminde ortaya koydu ve Akıncı’nın çözüm hayalleri ortadan kalktı.

Bizi artık Kıbrıs’taki liderlerin bir araya gelmesi değil, Türkiye’nin Kıbrıs ile ilgili politikaları ilgilendiriyor. Türkiye Kıbrıs’ı gözden çıkaracak mı? Çıkaracaksa ne zaman çıkaracak ve ne için? Uzun lafın kısası; Akıncı Türkiye’nin baskılarına iki buçuk yıl dayanabildi ve festivalci olarak yoluna devam ediyor.

UBP İLÇE BİNASINDA HUZURSUZLUK

UBP Güzelyurt İlçe binasında huzursuzluk hat safhada. İdare Amiri Mustafa Rüstemoğlu ilçe binasını öyle bir hale getirdi ki artık o binaya hiçbir UBP’li giremiyor.

İlçe Başkanı olan Milletvekili Ali Pilli bile gitmedikten sonra birilerinin gitmesini kimse bekleyemez. Belli ki Pilli kliniğine daha çok zaman ayırıyor. Yedi ay önce gelmiş olduğu göreve pek önem vermiyor. Gelen bilgilere göre; As Başkan olan Ahmet Asova dışında ilçeye uğrayan yok. Bu durum karşısında rahatsız olan bazı UBP’liler belediyeden emekli olan Süleyman Aldağ’ı ilçe başkanı yapmak istiyorlar. Aldağ’ın toparlayıcı olabileceğini düşünüyorlar.

LAÜ REKTÖRÜNÜ GÖREVDEN ALMAK İSTİYORLAR

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Rektörü Mehmet Ali Yükselen’in görevden alınması için uzunca bir zamandan beridir çalışma yapıldığı öğreniliyor. Bölgede birçok insan onu görevden almak için çaba sarf ediyor. Gelen bilgilere göre; rektör Yükselen eğer bugüne kadar görevden alınmadıysa bunu mütevelli heyetine borçludur. Mütevelli heyeti ile ilişkilerinin çok iyi olduğu ancak siyasilere daha ne kadar dayanabileceği ise merak konusu!

BİR KAPI DAHA AÇMAYI DÜŞÜNMÜYORLAR MI?

Kıbrıs görüşmelerinden umudu kestik. Çözüm olacağı yok! Bari Lefkoşa’daki geçişlerde bir rahatlık sağlanabilmesi için bir kapı daha açma cesaretini gösteremeyecek miyiz? Akaryakıtın Kuzey’de daha ucuz olmasından dolayı Rum’lar araçları ile Metehan sınır kapısından geçmeye çalışıyorlar ama her defasında uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Bize göre Lefkoşa’da bir araçların geçebileceği bir kapı daha açılmalıdır. Bu hem mevcut kapıyı rahatlatacak, hem de KKTC ekonomisine katkı sağlayacaktır. Son zamanlarda bu konu konuşulmaktadır ancak bunun kararını verebilecek merci ortada yok. Tabi araçlı geçişlerden söz ediyoruz ancak Lokmacı kapısında da turistlerin geçebilmek için saatlerce beklediklerini görüyoruz. Lokmacı kapısı da yayalar için tam bir işkence haline geldi. Kıbrıs görüşmeleri koptu, liderler üç buçuk yılda Aplıç ve Derinya kapılarını açabildiler. Lefkoşa’da bir kapının daha açılabilmesi için bakalım kaç yıla daha ihtiyacımız var?

1 MAYIS POLEMİĞİ

KKTC’de siyaset yapanlar kendi tabalarına oynuyorlar. Yarın 1 Mayıs, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler çalışanların haklarını arayarak marketleri ve benzin istasyonlarını kapatma kararı aldı.

Doğru mu yaptı derseniz? Kendine göre doğru yaptı, çünkü Güney Kıbrıs’ta da aynı uygulama vardır. Sadece Güney Kıbrıs’ın bizden farkı büyük marketlere alternatif olarak beriptero dedikleri küçük marketler vardır. Kıbrıs Rum halkı ihtiyaçlarını bu beripterolardan da temin edebilir. Benzin istasyonları ise herkes kendi akaryakıtını doldurduğu için personele ihtiyaç yoktur.

KKTC’de böyle bir uygulama getirildiği zaman güneydeki gibi alternatifler yoktur. Dolayısı ile herkes önlemini bugünden alsın, yarın da mangalını yaksın.

HİZMET TALEP ETMEYEN BİR TOPLUMUZ

Hükümetimizin sadece maaşları ödemek için göreve geldiğini yazdım ve bu yazı üzerine birçok yorumlar aldım. Gelen yorumlara göre vatandaşımız hükümeti eleştirirken hükümetten bir beklentisi olmadığını da ortaya koymaktadır. Yıllardır KKTC’de yaşayan vatandaşlar olarak hiçbir hükümetten talepte bulunmadık. Talep derken tabi ki hizmetten söz ediyorum. Daha geçen gün bir gencimiz orta bariyer olmamasından dolayı trafikte can verdi. ne oldu, hemen unuttuk.! Bariyer konusunda sesini çıkaran oldu mu? Üstelik de ertesi gün Güzelyurt yolunda bir kaza meydana geldi ve araç orta bariyere çarptığı için karşı yola girmedi. Bazen Kıbrıs Türkü için balık hafızası taşıyoruz diyorlar! Çabuk unutuyoruz diyorlar, Bence de haklıdırlar. Hiç mi empati yeteneğimiz yok? Trafiğe kurban verdiğimiz bu gençlerin hesaplarını kim sorocak? Maaş odaklı bir yapıya büründük! Hiçbir hükümetten icraat beklemiyoruz, her şey inceldiği yerden kopsun diyoruz. Ama bunun bedelini Kıbrıs Türk toplumu olarak çok ağır ödeyeceğiz!

 
Etiketler: Akıncı, da, hayal, kırıklığına, uğrattı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Aralık 2019
ERHÜRMAN’I DAĞ’A KAÇIRALIM!
489 Okunma.
13 Aralık 2019
NASIL BİR CUMHURBAŞKANI İSTİYORUM?
215 Okunma.
09 Aralık 2019
AKINCI’NIN DİĞERLERİNDEN FARKI NE?
500 Okunma.
04 Aralık 2019
YILDA 28 MAAŞ ALAN ÜÇ BİN KİŞİ VAR!
5144 Okunma.
29 Kasım 2019
KIB-TEK MÜDÜRÜ KURUMDA MAAŞ SIRALAMASINDA 188. SIRADA!
2541 Okunma.
18 Kasım 2019
YOLLARIMIZ ÖLÜM TUZAĞI VE SEYREDİYORUZ
261 Okunma.
13 Kasım 2019
TUTUKLU YARGILANMAYI KANIKSADIK
452 Okunma.
12 Kasım 2019
SURİYE BİTTİ SIRADA KIBRIS VAR
484 Okunma.
11 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
106 Okunma.
08 Kasım 2019
GEZİCİ’NİN VERDİĞİ ÖNEMLİ MESAJ!
371 Okunma.
04 Kasım 2019
ÜÇLÜ KOALİSYONA GEREK YOK
315 Okunma.
30 Ekim 2019
UBP,DP VE YDP SEÇİM HÜKÜMETİNE NE DERSİNİZ ?
913 Okunma.
28 Ekim 2019
MESAJI OLAN ALSIN
291 Okunma.
25 Ekim 2019
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE BEKLENTİLERİMİZ
709 Okunma.
23 Ekim 2019
BAYBARS DİRETTİ AMA OKTAY’IN İSTEDİĞİ OLDU
1497 Okunma.
21 Ekim 2019
BAŞBAKAN TATAR’IN ADAYLIĞI UBP’YE NE KAZANDIRIR?
414 Okunma.
18 Ekim 2019
SEÇİMLERİN BİR ÖNEMİ KALDI MI?
505 Okunma.
14 Ekim 2019
SAFLAR BELLİ OLUYOR
332 Okunma.
09 Ekim 2019
YDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI DENKTAŞ
615 Okunma.
07 Ekim 2019
CTP’DE DARBE SAVUŞTURULDU
1739 Okunma.
02 Ekim 2019
BİR OY HAKKIM OLSA OYUMU ARIKLI’YA VERİRDİM
1536 Okunma.
30 Eylül 2019
DP BUGÜN YDP’Yi ZİYARET EDİYOR
1245 Okunma.
27 Eylül 2019
HP, UBP’NİN HUYUNU ERKEN KAPTI
1237 Okunma.
25 Eylül 2019
UBP ÖZGÜRGÜN’E SAHİP ÇIKAR MI?
796 Okunma.
23 Eylül 2019
ONURHAN ÜZÜYOR
429 Okunma.
20 Eylül 2019
ÖZGÜRGÜN HP’NİN ELİNDE PATLAYACAK !
477 Okunma.
18 Eylül 2019
ERHÜRMAN’I ELEŞTİREMİYORLAR
741 Okunma.
16 Eylül 2019
ERHÜRMAN TAŞ DÜŞÜRDÜ
771 Okunma.
13 Eylül 2019
Kışlada yaşıyoruz haberimiz yok
510 Okunma.
11 Eylül 2019
Serdar Denktaş neden Genel Başkanlığı bıraktı ?
1952 Okunma.
09 Eylül 2019
Sizce bu bir kurgu değil mi ?
455 Okunma.
06 Eylül 2019
Onurhan yanlış bir seçim
572 Okunma.
04 Eylül 2019
Çavuşoğlu şimdi de Sibel Siber’e teklif etti
851 Okunma.
02 Eylül 2019
Sokak Erhürman diyor
792 Okunma.
28 Ağustos 2019
CTP anket sonuçlarından mutlu
1256 Okunma.
26 Ağustos 2019
Sendika paralarının peşine düştü
597 Okunma.
23 Ağustos 2019
KENDİ HESABINA 400 BİN STERLİN AKTARDI
2084 Okunma.
20 Ağustos 2019
KOMİTE BAŞKANI KİM OLACAK?
124 Okunma.
09 Ağustos 2019
SÜT KURUMUNDA NELER OLUYOR?
1145 Okunma.
07 Ağustos 2019
AKINCI İYİ POLİS, ÖZERSAY KÖTÜ POLİS
539 Okunma.
29 Temmuz 2019
ANA MUHALEFET PARTİSİNE GEREK YOK ARTIK
841 Okunma.
26 Temmuz 2019
SENDİKAL PLATFORM İNANDIRICI OLAMAZ
396 Okunma.
22 Temmuz 2019
BİZ KAYBETTİK AMA HALA FARKINDA DEĞİLİZ!
483 Okunma.
19 Temmuz 2019
2020’DE İKİ SEÇİM GEÇİRECEĞİZ
957 Okunma.
15 Temmuz 2019
İNSANA DEĞER VERMİYORUZ!
257 Okunma.
10 Temmuz 2019
UBP’DE BÜYÜK HUZURSUZLUK
1116 Okunma.
08 Temmuz 2019
AKINCI YOKSA ERHÜRMAN VAR!
732 Okunma.
05 Temmuz 2019
AMCAOĞLU’NA HALA SAHİP ÇIKAN YOK
505 Okunma.
03 Temmuz 2019
ATAMALAR KAPLUMBAĞA HIZINDA
426 Okunma.
28 Haziran 2019
UBP NAMUSUNU KURTARSIN
663 Okunma.
27 Haziran 2019
MAĞUSA’LI UBP’LİLER ATAMALARDAN RAHATSIZ
1162 Okunma.
26 Haziran 2019
HP’LİLER UBP’YE GÜVENMİYORLAR
216 Okunma.
25 Haziran 2019
HP KOMİTE BAŞKANLIĞINI İSTİYOR
466 Okunma.
24 Haziran 2019
SADECE LİNÇ Mİ EDİYORUZ?
351 Okunma.
21 Haziran 2019
UBP’DE EROĞLU DEVRİ DÜN KAPANDI
1144 Okunma.
20 Haziran 2019
UBP’DE İNCE HESAPLAR
1403 Okunma.
19 Haziran 2019
ANASTASİADES ÖZERSAY İLE DAHA ÇOK YEMEK YİYECEK
503 Okunma.
18 Haziran 2019
BANKACI BULUNAMIYOR
670 Okunma.
17 Haziran 2019
YAKIT SÖZLEŞMESİ BİTİYOR!
379 Okunma.
14 Haziran 2019
ESKİDEN BİRİ SUÇLU İDİ, ŞİMDİ İSE İKİSİ SUÇLU OLDU…
385 Okunma.
13 Haziran 2019
Hükümet Tokel’e danışacak
260 Okunma.
12 Haziran 2019
SEVGİ VE SAYGI YOKSA MUTLULUK DA YOKTUR!
591 Okunma.
11 Haziran 2019
ATANDIĞIN YER DEĞİL SEÇİLDİĞİN YER DAHA ÖNEMLİ
912 Okunma.
10 Haziran 2019
GARGA’DAN AL HABERİ
831 Okunma.
07 Haziran 2019
ERHÜRMAN İLK TURDA CUMHURBAŞKANI OLUR
1057 Okunma.
06 Haziran 2019
Bayramda dikkat çekenler
454 Okunma.
05 Haziran 2019
KKTC’de çözüm istemekle istememek arasında hiçbir fark yoktur
319 Okunma.
04 Haziran 2019
Bayram mesajı mı, seçim mesajı mı?
419 Okunma.
03 Haziran 2019
UBP’de Cahitoğlu krizi
692 Okunma.
31 Mayıs 2019
Hükümet güvenoyu alır mı?
639 Okunma.
30 Mayıs 2019
Özersay şimşekleri üzerine çekmeye devam ediyor
340 Okunma.
29 Mayıs 2019
Tatar, Taçoy’u Genel Sekreterlik konusunda uyardı
1802 Okunma.
28 Mayıs 2019
Yasemin Hareketi’ne Rumlar daha çok oy verdi
589 Okunma.
27 Mayıs 2019
Güney’deki AP seçimleri KKTC’yi etkisi altına alamadı
246 Okunma.
24 Mayıs 2019
Türklerin oyları AKEL’i birinci parti yapabilir
311 Okunma.
23 Mayıs 2019
Bu hükümet Facebook’a ne kadar dayanacak?
1095 Okunma.
22 Mayıs 2019
AP Seçimlerinde Türk adaylara ilgi
467 Okunma.
17 Mayıs 2019
Kurulacak olan hükümetten ne bekliyorsunuz?
376 Okunma.
15 Mayıs 2019
Tatar’ın işi zor!
504 Okunma.
13 Mayıs 2019
İmamoğlu da bizi anlamadı!
751 Okunma.
09 Mayıs 2019
Denktaş Kahraman, Özersay bozguncu
561 Okunma.
08 Mayıs 2019
Hükümetin akıbeti ne olacak?
508 Okunma.
07 Mayıs 2019
Özersay bitirmek için güzel bir fırsat yakaladı
377 Okunma.
06 Mayıs 2019
HP’de Denktaş rahatsızlığı
649 Okunma.
03 Mayıs 2019
Merkez sağın adayı kim olacak?
836 Okunma.
02 Mayıs 2019
Tarafsan taraftarsın demektir
592 Okunma.
29 Nisan 2019
Birisi hükümet mi dedi
442 Okunma.
22 Nisan 2019
AP seçimleri ve KKTC
2692 Okunma.
19 Nisan 2019
Özersay’ın Ankara ziyareti
298 Okunma.
18 Nisan 2019
Bana mesleğimi kimse öğretmesin!
281 Okunma.
17 Nisan 2019
Alnar Nar Şirketi de batırdık
308 Okunma.
16 Nisan 2019
Irkçı olduk
537 Okunma.
15 Nisan 2019
Erhürman sevgisi de olmasa
279 Okunma.
13 Nisan 2019
Saray’da seçim yemekleri başladı
449 Okunma.
11 Nisan 2019
Bu toplum daha çok çekecek
374 Okunma.
11 Nisan 2019
Parti liderlerinin ekran sınavı
317 Okunma.
10 Nisan 2019
Denktaş’ın yüzünden düşen bin parça
193 Okunma.
08 Nisan 2019
Akıncı ile Erhürman seçim stardını verdi
867 Okunma.
05 Nisan 2019
TDP’nin siyasetteki amacı ne?
460 Okunma.
04 Nisan 2019
Eroğlu: “Yaşlandım ama ihtiyarlamadım”
224 Okunma.
03 Nisan 2019
Elçi’ye sorun
205 Okunma.
02 Nisan 2019
Yeni cumhurbaşkanı yine sol kesimden olacak
283 Okunma.
01 Nisan 2019
UBP’de Kanlı’ya tepki var
291 Okunma.
Haber Yazılımı