Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 11:45 Bu haber 1306 kez okundu
 
Türk Lirası değer kaybetti
TC Merkez Bankası dünkü PPK toplantısında politika faiz kararını yüzde 24’te tuttu ancak, satır aralarındaki ifadeler Türk Lirası’nın değer kaybına yol açtı
Ekonomi Haberi
Türk Lirası değer kaybetti

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24'te sabit tuttu. Merkezin ekonomik risklerin devam ettiğini vurgulaması ve seçim öncesinde maliye kanadındaki genişlemeci politikanın da sürdüğünün görülmesi, TL tarafında negatif fiyatlanmaya neden oldu.

TCMB, dünkü PPK toplantısında faiz değişikliğine gitmedi, ancak gerek enflasyon üzerindeki risklerin devam ettiğini belirtmesi, gerekse dış talepteki yavaşlama ile iktisadi faaliyetlerdeki zayıflama beklentisini koruması ve sıkı para politikasının devam edeceğinin tekrar altını çizmesi ile nisan beklentileri zayıfladı.

PPK kararı sonrası ilk tepki olarak 5,3625 TL seviyesine gerileyen dolar kuru sonrasında yükselişe geçti ve son saatte 5,4159 TL’ye çıktı. Günlük bazda yüzde 1'e yakın yükseliş yaşayan dolar/TL kuru dün 5,44'ü de görerek 16 Ocak sonrasındaki en yüksek seviyeye çıktı. Saat 18.30 sıralarında Türkiye piyasasında Euro 6,1265 TL’den, sterlin de 7,1246 TL’den satılıyordu. Dün kapanış itibarıyla TL’nin dolar karşısındaki kaybı yüzde 0,52, Euro’da yüzde 0,53 ve sterlinde de yüzde 0,30 oranında saptandı.

KKTC piyasasında ise TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1’i, Euro karşısındaki kaybı yüzde 0,45 ve sterlin karşısındaki kaybı da yüzde 70 civarında gerçekleşti. Gün sonunda dolar 5,4500 TL’den, Euro 6,1550 TL’den ve sterlinde de 7,1550 TL’den satılıyordu.

Gelişen ülke paralarının dünkü performansına bakıldığında günün ilk yarısında en çok düşüş Malezya ringitinde yaşanırken son saatteki atakla TL ilk sıraya geçti ve en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

TCMB’nin faiz kararı

TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, PPK'nın, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı bildirildi. Toplantıda, politika faizi yüzde 24 düzeyinde sabit tutuldu.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiği ifade edildi.

Dış talebin nispeten gücünü koruduğu, finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediği vurgulanan duyuruda, cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiği belirtildi.

Duyuruda, şunlar kaydedildi:

“İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Karar nasıl yorumlandı?

Türkiye’de finans çevreleri ve analistler TCMB’nin kararının ardından satır aralarını okumaya çalıştı.

Yapılan yorumlarda, karar özetle şöyle karşılandı:

“Merkez bankası, karar metninde gerek enflasyon tarafındaki risklerin devam ettiğine gerekse dış ticarette zayıflama olabileceğine dikkat çekti ve sıkı para politikasının süreceğini ifade etti.

Merkez bankasının faiz indirimine gitmesi, kredi oranlarında düşüş, faizlerde gerileme ve hacimde artış sağlayacağı için iç piyasadaki üreticilerin istediği bir gelişme, buna karşın merkezin ekonomik risklerin devam ettiğini de vurgulaması ve seçim öncesinde maliye kanadındaki genişlemeci politikanın da sürmesi TL tarafında negatif fiyatlandı.

Ocak- Mart dönemine baktığımızda maliye tarafında sıkı para politikasına çok bağlı kalınmadığını görüyoruz, çünkü KOBİ, esnaf, çitfçi ve konut kredilerindeki teşvikler seçim öncesi devam ediyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü konuşmasında Mart ayı içinde 3 milyar 710 milyon lira destekleme ödemesi yapacaklarını açıkladı.

Bu toplantı için beklentiler söylemlerinde bir değişiklik olup olmayacağı yönündeydi. Özellikle, bir sonraki 25 Nisan toplantısına yönelik faiz indirimi sinyalinin gelip gelmeyeceği merak ediliyordu. Ancak, karar metni, şimdilik nisan ayı toplantısına yönelik bir beklenti oluşturmuyor.

JP Morgan, haziranda faiz indirimi bekliyor

Öte yandan, ABD’li yatırım bankası JP Morgan analistleri dün Merkez Bankası faiz kararından sonra beklentilerini açıkladı.

JP Morgan, TCMB’nin açıklamasında şahin ton azaldığını, ancak Nisan ayında bir faiz indirimi riskini tamamen ortadan kaldırmadığını kaydetti.

Banka, TCMB’nin faiz indirimine başlamak için Haziran’a kadar bekleyeceğini öngörüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Lirası, değer, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı