Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 12:00 Bu haber 845 kez okundu
 
Türk Lirası değer kaybediyor
Türkiye’de “S-400’ler yeni Brunson davası mı olacak?” sorusu yatırımcıyı tedirgin ederken dolar/TL kuru yaklaşık iki ay sonra ilk kez en yüksek seviyesine yükseldi
Ekonomi Haberi
Türk Lirası değer kaybediyor

Ekonomistlerin yorumlarındaki ortak nokta, önceki günkü faiz kararının TCMB’nin kredibilitesini artırdığı ve bundan sonraki ilk toplantıda da faiz indirimi olmayacağı yönünde. Bankacıların söylemiyle “piyasa dostu” karar metnine rağmen yabancı kaynaklı pozisyon azaltma işlemlerinden kaynaklanan bir satış baskısı oluştu.

Yaşanan tepkinin TCMB kararı ya da metnin içeriğine dönük olmadığını söyleyen işlemcilere göre, başta S-400 gerilimi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, bugün, “Türkiye’deki piyasanın bugünkü ve gelecekteki durumuyla S-400’ün uzaktan yakından bir alakası yok” diyerek piyasaya güven vermeye çalıştı ancak, açıklaması etkili olmadı.

Dolar/TL 5,4562’yi gördü

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,41 TL seviyesinde hareket ederken, güne 5,42 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 5,4562 TL’yi görürken, saat 17.30 sıralarında 5,4412 TL seviyesinde bulunuyordu. Dün gün içerisinde 6,1820 TL’ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,1284 TL’de, İngiliz Sterlini de 7,1483 TL’de hareket ediyordu.

KKTC piyasasında da dövizler yukarı yönlü hareketini sürdürdü. Euro 6,10 TL üzerinde, sterlin ise 7,10 TL üzerindeki değerini korurken, 5,50’yi test eden dolar günü 5,45 TL seviyesinde tamamladı. Euro kapanışta 6,16 TL’den, sterlin ise 7,16 TL’den satılıyordu.

Analistler teknik açıdan dolarda 5,50 TL’nin önemli direnç konumuna geldiğini ifade ederken, bu seviyenin üzerinde kapanışlar gerçekleşmemesi durumunda tekrar 5,30 TL seviyesinin gündeme gelebileceğini belirtti.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi de saat 17.00 sıralarında yüzde 0,43 yükselişle 97,20 seviyesinde, Euro/dolar paritesi ise aynı dakikalarda 1,1250 seviyelerinde bulunuyordu.

Dolar/TL’de ne bekleniyor?

Dolar/TL’de önceki günkü sert yükselişin ardından yukarı yön isteğini dün de sürdürdü. Kur, 5,45’in üzerine çıktı ve 16 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine geldi.

“Bundan sonraki süreçte gün içi hareketlerde 5,41’in altına sarkma olmazsa yükseliş eğilimi devam edebilir” görüşüne yer verilen IKON Menkul değerlendirmesinde, “Olası ataklarda 5,4450 üzerinde 5,52 direnci kritik öneme sahip gözüküyor. Olası ataklar sonucunda 5,52 direnci aşılırsa dolar lehine sert ataklar görülebilir” denildi.

Dinamik Menkul’un notunda da, “Son 5 haftadır kademeli olarak yükselişine devam eden kurun bu seyrini sürdürmesi durumunda 5,4467 direnç seviyesi karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyenin aşılması durumunda ise yukarı yönlü işlemler 5,5026 seviyesine kadar genişleyebilir” tespiti yer aldı.

TL’ye bakış olumsuz

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Türkiye ekonomisine ilişkin endişelerin son dönemde daha da arttığını görüyoruz... Türkiye S-400 alımından vazgeçmeye niyetli görünmüyor. Bu da ABD ile yeni bir kriz olacak mı sorusunu beraberinde getiriyor. Bu endişelerle birlikte yatırımcıların TL’ye olan bakışı şu an için olumsuz kalmaya devam edecek görünüyor” dedi.

Türkiye Rusya’dan S-400 füze sistemleri satın alınmasına ilişkin anlaşma imzalamış ve teslimat sürecinin Temmuz ayından itibaren başlayacağı açıklanmıştı.

ABD ise, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alma planlarından vazgeçmemesi halinde ABD’nin F-35 savaş uçaklarını Türkiye’ye satmayacağı söyleminde bulunuyor.

Bankacılar 2019 başında gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akımlarının kuvvetlendiği bir dönemden sonra şimdi ise gelişmekte olan ülkelere yönelik yeni bir kötümserliğin konuşulduğu bir sürece de dikkat çekiyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Lirası, değer, kaybediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı