Haber Detayı
13 Ekim 2019 - Pazar 09:43 Bu haber 881 kez okundu
 
Trumpʹtan YPGʹye çekilme çağrısı: Yenemezsiniz
ABD Başkanı DonaldTrump, terör örgütü YPGʹnin Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında şansı olmadığını vurguladı.
Türkiye Haberi
Trumpʹtan YPGʹye çekilme çağrısı: Yenemezsiniz

Trump, ʹUmarım çekilirler çünkü uçağınız yoksa savaş uçağı olan bir gücü yenmek çok zorʹ şeklinde konuştu.

TRUMP: YPG ÇEKİLME EĞİLİMİNDE

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü YPG/PKKʹnın Türkiye sınırından çekilme eğiliminde olduğunu ve örgütün çekilmesini umduğunu ifade etti. Trump, ʹKürtler (YPG/PKK) Türkiye sınırı boyunca 22 mil, 30 kilometrelik alandan çekilme eğilimdeler ve bu iyi bir şey. Bırakın onların (Türklerin) sınırları onların olsun.ʹ diye konuştu.

ʹASKERLERİMİZİ 50 YIL TÜRKİYE SINIRINDA TUTAMAYIZʹ

ABD askerlerini bölgeden çekme kararını da değerlendiren Trump, ʹKendi sınırımızı koruyamazken askerimizi Türkiye Suriye sınırında 50 yıl daha tutmamalıyız.ʹ dedi. Kararı ne olursa olsun medyanın hedefi olacağını belirten Trump, ʹAksine karar verseydim. Kalacağız, savaşacağız ve Türkiyeʹyi yeneceğiz deseydim yine, ne karar aldığıma bakılmaksızın nefret edeceklerdi.ʹ ifadesini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU, TRUMPʹA SERT YÜKLENDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca, Trumpʹın ʹTürkiye ve Kürtler arasında arabuluculuk başlatabilirizʹ sözlerine yanıt verdi. Çavuşoğlu, ʹBiz teröristlerle arabuluculuk yapmayız, müzakere yapmayız. Yapılacak tek şey bu teröristlerin silahı bırakmasıdır.ʹ restini çekti.Çavuşoğlu, Trumpʹın ʹTürkiye ve Kürtler arasında arabuluculuk başlatabilirizʹ sözleriyle ilgili ʹBiz teröristlerle arabuluculuk yapmayız, müzakere yapmayız. Yapılacak tek şey bu teröristlerin silahı bırakmasıdır. Biz geçmişte Türkiyeʹde siyasi çözümü denedik ve ne olduğunu gördük. Onlar silahı bırakmadığı gibi o esnekliği çok ciddi bir şekilde suistimal ederek; işte şehirlerde neler yaptılar, onları gördük. Daha sonra daha sonra onları temizledik oradan. Dolayısıyla karşımızda bir terör örgütü var. Bizim derdimiz Kürtlerle değil ki, herkes Kürtler Kürtler diyor bunlara, Kürtlere ne kadar zulüm ettiğini, Türkiyeʹdeki üç yüz bin Suriyeli Kürtʹe, Almanyaʹda yaşayan YPGʹnin sürgüne gönderdiği Kürtlere sorsunlar.ʹ dedi. TRUMP NE DEMİŞTİ? ABD Başkanı Trump, operasyon sonrası yaptığı açıklamalarda ilk kez Türkiyeʹnin ekonomisini yok etmek dışında başka bir ifade kullanmıştı. Donald Trump, ʹTürkiyeʹnin harekâtı sonrasında Türkler ve Kürtler arasında arabuluculuk yapmak ABDʹnin üç seçeneğinden biriʹ demişti.

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: Trumpʹtan, YPGʹye, çekilme, çağrısı:, Yenemezsiniz,
Yorumlar
Haber Yazılımı