Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 17:32 Bu haber 260 kez okundu
 
Toplumun beklentisi, devletin zamanında tedbir alması ve uygulamasıdır
Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay Seçime Doğru’ya konuk oldu
Kıbrıs Haberi
Toplumun beklentisi, devletin zamanında tedbir alması ve uygulamasıdır

IWMS Stüdyolarında çekilen Kuzey Kıbrıs TV ve Gak TV ortak yayınında Seçime Doğru programına konuk olan Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay oldu.

Sağlık 
Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte sağlık sistemlerinde ciddi sıkıntıların yaşandığına değinen Özersay, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de istifaların yaşanmaya başladığına işaret etti. Kriz yönetimlerinden örnekler veren Özersay, sel ya da başka bir afette ortaya konulan kriz yönetiminin şu an içerisinden geçilen pandemi süreci için geçerli olmadığını kaydetti. Özersay, ülkedeki sağlık çalışanlarının itirazları, sıkıntıları ve eylem yapmalarının da yorgunluğun getirmiş olduğu bir sonuç olduğuna değindi. Rum tarafında en baştan itibaren pandemi ile mücadelede esnek bir sistemi yürürlüğe koyduğuna işaret eden Özersay, KKTC’nin de benzer bir sistemde gittiğini ancak ülke içerisinde yapılan rast gele testlerin Güney’de daha yüksek olması sebebiyle, Kuzey ve Güney arasındaki pandemi mücadelesinin burada ayrıldığını kaydetti. Özersay, KKTC’de alınan karantinalı giriş kararı ve durdurulan uçuşlarla birlikte kapıda yapılan testlerin artık ülke içerisinde rast gele testler olarak yapıldığından bahsetti ve Güney ile aradaki bu farkın da böylelikle minumuma indirgendiğini ve eskiye nazaran iç bulaş tespitinin de böylelikle daha yüksek olduğunu ifade etti. 

 

Toplum 
Toplumun ihtiyacı ve beklentisinin devletin zamanında tedbir alması ve aldığı tedbirleri uygulaması olduğunun altını çizen Özersay, “Bizim buna odaklanmamız lazım. Bunu siyaseten istismar etmek isteyenler hükümetin varlığı, kimin o görevde olduğu, hükümetin gitmesi ve başka bir hükümetin kurulmasına odaklanıyorlar” diye konuştu. Özersay, insanların ilgilendiği şeyin bu olmadığını ve bu anlamda siyaset yapmanın doğru olmadığını, bundan sonraki sürecin de hükümetin aldığı kararlara ek olarak gidişata göre yeni izlenecek yol haritaları ile birlikte yönetileceğini ifade etti. 

 

Medya ve sosyal medya alanları 
Medya ve sosyal medyanın da içerisinden geçilen hassas dönemde kontrollü ve doğruluk temelinde hareket etmesinin önemine de dikkat çeken Özersay, kaygıyı tetikleyici yayınlar ve yazılan yorumlar ile sürece zarar verildiği gibi, yanlış yayılan bilgilerin sonradan doğruluğu ortaya çıktığında da düzeltilmediğini kaydetti. İçerisinden geçilen kriz yönetiminde herkesin sosyal sorumluluğunun olmasının yanı sıra herkesin de kendi önlemini alması gerektiğini de vurguladı. 

Türkiye ile ilişkiler… 
Türkiye ile olan ilişkiler ve seçimlere etkileri konusunda da değerlendirmelerde bulunan Özersay, öncelikle meclisle ilgili olarak bazı şeylerin değişmekte olduğunun görülmesi gerektiğine işaret ederek, 2018 seçimlerinden önce meclisin toplanamadığına dikkat çekti ve 2018’den bu tarihe mecliste nisap sorunu yaşanmadığını kaydetti. Özersay, meclisin çalışması anlamındaki farkın gözle görülür olduğunu söyleyerek, yaz tatillerinde de çalışan meclisin halkın önemsemiş olduğu yasalara da hayat verdiğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti. Özersay ayrıca, tüm tepkilere rağmen müşavirliğin de kaldırıldığını ifade etti. Özersay, yavaş da olsa yetersiz de olsa bu dönemde birçok şeyin olmaya, hayata geçmeye başladığını dile getirdi. 

 

Seçimlere yönelik izlenen siyaset anlayışı ve sonuçları… 
Seçimlere yönelik toplumu ayrıştıran, bölen, ötekileştiren ve gerginliğe iten bir siyaset güdüldüğünü kaydeden Özersay, seçime yönelik avantaj için yapılan şeylerin seçim geçtikten sonra topluma istenilen bir ortam bırakmayacağına işaret etti. Türkiye ile ilişkiler konusunda ise Özersay, gerekli olanın doğrudan diyalog olduğuna dikkat çekerek, diplomasi ve düzeyli bir ilişki olduğunu ifade etti.  Özersay, “Bu ülkenin ihtiyacı olan şey KKTC Cumhurbaşkanının telefonu açtığında TC Cumhurbaşkanı ile konuşabilmesidir” dedi. 

Doğu Akdeniz… 
Kıbrıs konusunun çözümü konusuna da değinen Özersay, Doğu Akdeniz bölgesinde KKTC’nin de öneminin arttığını ve farklı aktörlerin güç mücadelesi olduğunu söyleyerek, Türkiye ile birlikte ‘burada biz de varız’ noktasında mücadelenin ve ilerleyişin sağlanması gerektiğini dile getirdi. Özersay, KKTC’nin bölgede oyun kurucu bir pozisyonda olması gerektiğini de ifade etti.

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: Toplumun, beklentisi,, devletin, zamanında, tedbir, alması, ve, uygulamasıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı