Haber Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 13:24 Bu haber 2992 kez okundu
 
SHOW TV'Yİ ŞEFTALİ KEBABI YEMEYE DAVET
MEYHANEM 59 KÜLTÜR GRUBU Yöneticisi Gurme Turgay Konti grubunda Show TV'yi Şeftali Kebabı yemeğe davet etti
Kıbrıs Haberi
SHOW TV'Yİ ŞEFTALİ KEBABI YEMEYE DAVET

MEYHANEM 59 KÜLTÜR GRUBU Yöneticisi Gurme Turgay Konti grubunda Show TV'yi Şeftali Kebabı yemeğe davet etti ve tüm grup üyelerine bugün Şeftali Kebabı yapmaya çağırdı. 

Turgay Konti'nin yaptığı paylaşım şöyle;

Şef Ali kebabı nasıl doğdu bir sokak kebabcısı olan Ali usta bu kebabı keşfetmiş. Muşterileri de bu kebabı çok beğenmis ve adını sormuş. Ali usta kendi icat ettiği bir şey olduğu için ismini de kendi bulmuş. şef Ali kebabı demiş. fakat seneler geçtikten sonra bu kebabın adı şeftali kebabı olmuş.

Şeftali kebabı, veya yalnızca şeftali, Kıbrıs'a özgü bir kebab çeşididir. Kuzu veya keçinin "gömlek" de denilen yağlı iç zarının kıyma, soğan ve maydanoz ile doldurulup, dolma biçiminde sarılmak suretiyle, şişte veya ızgarada (en iyisi kömürde olanıdır) pişirilmesi şeklinde yapılan bir kebap çeşididir. Zar, dolma içini ızgara ateşinin yakıcı ateşinden korur, bu yüzden sindirim sistemini bu aşırı sıcağın sebep olduğu kansere yol açabilen şeylerden epeyce korumuş olur.

Kuzu gömleği ya da Kıbrıslıların bir diğer değimi ile "Banna terp İyice kokusu gidene kadar yıkanı temiz olduğundan emin olunur. Daha sonra iç hazırlığı için az yağlı dana kıyması, karabiber, maydanoz kuru ekmek içi soğan konup mangalda pişirilir.

işte size tarfi:

malzemeler; yarım kilo dana kıyma 250 gr. kuzu gömlek yaklaşık 100 gr kuru soğan yarım demet maydonoz 1 çay kaşığı tuz biraz karabiber

hazırlanışı; kuru soğanı soyduktan sonra olabildiğince ince doğrayın. maydonozları iyice yıkayıp kurumasını bekledikten sonra küçük küçük kıyın. dana kıymaya ilave ettiğin soğan, maydonoz, tuz ve karabiberle iyice yoğurun. daha sonra yoğurduğun harcı şekillendirerek köfte biçimine getirin. şeftali kebabının köftesi genellikle irice olur kasaptan alacağın koyun gömleği açtıktan sonra (her kasapta her zaman bulamayacağınız için kasabınıza önceden sipariş verin) hazır- ladığınız köfteleri rahatça sarabilecek büyüklükte parçalara ayırın.. köfte biçiminde hazırladığınız malzemeyi gömlekle silindir biçiminde sararak şişe geçirin ızgarada pişireceğiniz şeftali kebabını afiyetle yiyin.

Buradan SHOW TV sunucusunu da bu pazar Kıbrıs'a Şeftali kebabı yemeye davet ediyorum anladığım kadarı ile öğrenmeye ihtiyacı var bir ülkenin kültürüyle alay etmek o kadar da kolay değil buradan kendisini kınıyorum.

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: SHOW, TV'Yİ, ŞEFTALİ, KEBABI, YEMEYE, DAVET, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı