Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 17:26 Bu haber 597 kez okundu
 
Profesör Karayiannis: Geçiş noktalarının aşamalı olarak açılması çok akılcı bir düzenlemedir
Türkiye ile kara ve deniz bağlantısını başlatırsa bu kontrolün nasıl olacağını bilmek istediklerine dikkat çekti.
Güney Kıbrıs Haberi
Profesör Karayiannis: Geçiş noktalarının aşamalı olarak açılması çok akılcı bir düzenlemedir

Kıbrıs hükümetinin Bilimsel Grup üyesi ve Moleküler Viroloji Profesörü Petros Karayiannis, geçiş noktalarının aşamalı olarak açılacak olmasının bilimsel noktadan bakıldığında akılcı bir düzenleme olduğunu söyledi.
 
Kapalı olan geçiş noktalarıyla ilgili iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’yle pazartesi günü yapacağı telekonferans öncesinde Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) açıklamada bulunan Karayiannis, bilim ekibinin beş üyesinin katılacağı telekonferansta, adanın iki tarafındaki epidemiyolojik durum üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağını bildirdi.
kıbrıs'ın Kuzey kesminde COVİD-19 mücadelesinde  uyum sağlayıp sağlamadığını anlayabilmenin olumlu ve yapıcı olacağını umduğunu belirten Profesör Karayiannis, görüşmeyi, siyasi düzeyde değil sadece bilimsel yönden yapacaklarını kaydetti.
 
Bilim ekibinin, Kıbrıs Türk tarafının virüsü Türkiye’den ithal etmeyi önlemek için almayı planladığı tedbirleri öğrenmek istediklerini belirten Petros Karayiannis, Türk bölgesi Türkiye ile kara ve deniz bağlantısını başlatırsa bir tür kontrol olması gerekeceğine ve bu kontrolün nasıl olacağını bilmek istediklerine dikkat çekti.
 
Ülkenin özgür bölgelerindeki epidemiyolojik durumla ilgili olarak da Profesör, geçmiş günlerde kaydedilen vakaların ithal vakalar olduğunu, yerel vakaların çok az olduğunu bildirdi.
 
Haftalardan beri ağır virüs enfeksiyonuyla hastaneye yatan olmadığına, aynı şeyin entübe hastalarda da gerçek olduğunu ve sayının sabit kaldığına işaret eden Karayiannis, tüm bunların kendilerine topluma virüs geçişi olmadığını gösterdiğini vurguladı.
 
Geçiş noktalarının aşamalı olarak açılmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Petros Karayiannis, yetkililere sınırlayıcı tedbirleri aşama aşama azaltma biçiminden sonra bunun bir sonraki aşamaya geçmeden önce durum değerlendirmesi sağlayan çok akılcı bir düzenleme olduğunu belirtti.
 
Profesör Karayiannis, “Bu durumda da, benzeri bir yaklaşım izlenmeli, her şey iyi giderse ve her iki tarafta da virüs geçişi olmazsa daha fazla geçiş noktası açılması düşünülebilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: Profesör, Karayiannis:, Geçiş, noktalarının, aşamalı, olarak, açılması, çok, akılcı, bir, düzenlemedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı