Haber Detayı
20 Ağustos 2020 - Perşembe 13:22 Bu haber 4387 kez okundu
 
MASKE SAĞLIĞA ZARARLI
Türkiye Haberi
MASKE SAĞLIĞA ZARARLI

Türkiye’de uzunca zamandır yaşanan maske kaosuna Türk Bilim İnsanı Doç. Dr. Bilgehan BİLGE son noktayı koydu, “MASKE SAĞLIĞA ZARARLIDIR.” diyerek Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulanacağını açıkladı.

 

5G Virus – Platformu’nun, Antalya İdari Mahkeme’de maske kullanımının veya zorunlu olması konusunda dava açacağını bildirdikten sonra Nöroşirurji(Beyin ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı Doç. Dr. Bilgehan BİLGE’de  konu ile ilgili Cumhuriyet Savcısı arkadaşlarım için yasalarımız gereği tek başına yeterlidir. Fakat kendisinin 5G Virüs’e yolladığı mesajda, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına doğrudan dilekçe ve ekleri ile suç duyurusunda da bulunacağım.” dedi.

Bilgehan BİLGE’nin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına vereceği dilekçe özetle;    

 

Konu: Toplum ve halk sağlığını tehdit eden,  “maske kullanımı zorunluluğu.”

 

Şikayet Edilen: Maske kullanım zorunluluğu ve gerekliliği ile ilgili yayın yapan , beyanat veren tüm özel ve tüzel kişiler ve devlet kurumları.

 

Gerekçe: Kullanımı zorunlu hale getirilen “yüz maskeleri” ile ilgili olarak salgın öncesi yapılan tüm bilimsel araştırmalar (Ekim 2019’a kadar.) aşağıdaki sonuçlara varmıştır.

 

1- Tıbbi maskeler, cerrahi maskeler, N95 ve benzeri maskeler Covid-19 tipi bir virüs için koruyucu değildir.

 

2- Söz konusu maskeler virüs ve bakterileri, “bir süzgeç gibi” yüzeylerinde biriktirir. Bu birikme neticesinde kontaminasyona (hastalık yapacak denli mikrop bulaşması) alt yapı oluştururlar.

 

3- İki yaş ve altı çocuklar için bu maskeler kontrendikedir. (Faydadan çok zararlıdır.)

 

4- Doğru şekilde ve risk oluşturmadan tıbbi ve cerrahi maske kullanmak profesyonel bir eğitim gerektirir. Aksi taktirde söz konusu maskeler bulaşma ve enfeksiyon riskini arttıran, “kirli” tıbbi malzeme statüsündedir.

 

5- Özellikle N95 gibi maskeler insan vücudunda oksijen oranını düşürür. Bu düşme özellikle solunum sistemi ve kalp-damar sistemi hastalığı olan insanlarda risk yaratır. Kalp krizi, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, beyin damar hastalıkları riskini yükseltir.

 

6- Yüz maskelerinin üretiminde kullanılan materyaller ve kimyasalların insanlarda alerjik reaksiyon (ölümcül olan anaflaksi dahil olmak üzere.), solunum sıkıntısı (dispne), mevcut astım, KOAH ve Amfizem yakınmalarının şiddetlenmesine sebep olabilir.

Ayrıca maske ile temas eden cilt bölgelerinde dermatolojik hastalıklar ortaya çıkabilir.

Doç. Dr. Bilgehan BİLGE’nin altı madde ile kısaca özetlediği suç duyurusunu yüzlerce bilimsel araştırma,  yayın ve  binlerce bilim insanının da bu yayınların altında imzası olduğunu belirterek, “Savcılığa sunacağım suç duyurusu dilekçesinin ekinde de bu bilimsel yayınların bir kısmının mevcut olacağını” söyledi.  

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: MASKE, SAĞLIĞA, ZARARLI,
Yorumlar
Haber Yazılımı