Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 10:31 Bu haber 1028 kez okundu
 
Mars yolcularına 3 boyutlu yazıcıyla kemik ve deri nakli yapılacak
Uzay görevlerinde meydana gelebilecek kaza ve yaralanmalara müdahale etmek dünyada olduğu kadar kolay olmayacak.
TEKNOLOJİ Haberi
Mars yolcularına 3 boyutlu yazıcıyla kemik ve deri nakli yapılacak

Uzay yolculukları sırasında astronotların yaralanması durumunda tekrar dünyaya dönüp tedavi uygulanması da mümkün olmayacak.

Çeşitli yaralanmaları yerinde tedavi edebilmek için çalışmalara başlayan Dresden Teknik Üniversitesiʹde çalışan bir grup bilim insanı önemli bir gelişmeye imza attı.

3 boyutlu yazıcılardan yararlanan bilim insanları kemik ve deri dokusunu bu yazıcılardan elde etmeyi başardı.

Henüz prototip aşamasında olan yeni teknoloji, özellikle insan vücudunun yavaş iyileşme sürecini hızlandırmayı mümkün hale getirecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Uzay Ajansı Yapılar, Mekanizmalar ve Malzemeler Anabilim Dalı Başkanı Tommaso Ghidini, ʹVücudunda yanık oluşan bir astronata başka bir astronottan alınan deri dokusunun nakledildiğinde aynı zamanda dokuyu bağışlayan kişide de kolay iyileşmeyen bir yara oluşuyor.

Bunun önüne geçmek için yaptığımız çalışmalar kapsamında artık biyobaskı yoluyla deri üretmek mümkünʹ ifadelerini kullandı.

Bilim insanları kemik üretmek için ise katkı malzemesine kalsiyum fosfat ekledi. Kemik yapısına destek sağlayan kalsiyum fosfatın kemik büyüdükçe vücut tarafından emildiği kaydedildi.

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: Mars, yolcularına, 3, boyutlu, yazıcıyla, kemik, ve, deri, nakli, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı