Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 08:50 Bu haber 445 kez okundu
 
İngiliz Parlamentosu Johnsonʹın erken seçim talebini yine reddetti
İngiltereʹde Başbakan Boris Johnsonʹın 15 Ekimʹde erken genel seçime gidilmesini öngören teklifi ikinci kez reddedilirken, parlamento Brexit tartışmaları arasında 14 Ekimʹe kadar tatile girdi.
Dünya Haberi
İngiliz Parlamentosu Johnsonʹın erken seçim talebini yine reddetti

İngiltereʹde parlamento hükümetin talebi çerçevesinde tatile girmeden önce muhalefetin sunduğu Brexitʹe ilişkin bazı tasarıları görüştü.

İlk olarak hükümeti, parlamentonun tatil edilmesi ve anlaşmasız ayrılığa ilişkin belgeler ve planları yayınlamaya mecbur kılan tasarı ele alındı. İktidardaki Muhafazakar Partiden istifa eden Dominic Grieveʹin sunduğu tasarı 302’ye karşı 311 oyla kabul edildi. Tasarının gerekli diğer onayları da alması durumunda sadece planlar veya resmi evraklar değil, hükümet görevlilerinin elektronik posta, sosyal medya ve WhatsApp gibi uygulamalar yoluyla yaptığı tüm uluslararası yazışmaların açıklanmasının da gerekebileceği belirtildi. Parlamentoda ayrıca anlaşmasız Brexitʹi önlemeye dönük yasanın uygulanmasını zorunlu kılan bir tasarı da görüşüldü. İşçi Partisiʹnin sunduğu tasarıya itiraz olmadığı için metin oylama yapılmadan kabul edildi. Böylece hükümetin 19 Ekimʹe kadar AB ile bir Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, ABʹden 3 aylık erteleme talep etmesini öngören yasanın gereğini yerine getirmesi zorunlu oldu.

 Erken seçim talebine ikinci ret

Parlamentoda daha önce reddedilen Başbakan Boris Johnsonʹın erken seçim talebi de oylandı.15 Ekimʹde erken seçime gidilmesini öngören teklif, 46 ˮhayırˮ oyuna karşı 293 ˮevetˮ oyu aldı, ancak 650 üyeli parlamentodan geçmesi için gereken 3ʹte 2ʹlik çoğunluğa erişemedi. Oylama sonrası konuşan Johnson, parlamenterleri Brexit’ten yana oy veren ˮİngiliz halkından daha iyi bildiklerini sanmakla” suçladı. Johnson, parlamenterlerin ülkenin başbakanının hayati bir pazarlığa masadan kalkma yetkisi olmadan girmesini istediğini öne sürdü. Parlamento, erken seçim oylamasının ardından14 Ekimʹe kadar tatile girdi. Karara karşı ˮSusturuldukˮ yazılı Dövizler taşıyan muhalefet üyeleri, Muhafazakar Parti mensuplarının salonu terk etmesi sırasında da ˮUtanınˮ şeklinde slogan attı.

-Brexit süreci

Başbakan Boris Johnson, 31 Ekimʹde anlaşma olsun veya olmasın İngiltereʹyi ABʹden ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor. Eski Başbakan Theresa Mayʹin AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 3 kez reddedilmişti. Johnson, Mayʹin istifa kararı almasının ardından Muhafazakar Partinin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti. İngiliz Parlamentosu, 29 Martʹta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexitʹi yasa çıkartarak engellemiş, hükümet ABʹnin de onayıyla Brexitʹi 31 Ekimʹe ertelemişti. Johnson, anlaşmasız da olsa Brexit’in gerçekleşmesini sağlamak ve parlamenterlerin olası bir müdahalesinin önüne geçmek için parlamentonun tatile girmesini istemişti. Ancak muhalafet ve Muhafazakar Partiden istifa eden parlamenterler, anlaşmasız Brexitʹi önlemeye dönük bir tasarıyı kabul etmiş ve Johnsonʹın erken seçim önerisini reddetmişti. İngiltere, 2016ʹdaki referandumda yüzde 48ʹe karşı yüzde 52 oyla ABʹden ayrılma kararı almıştı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İngiliz, Parlamentosu, Johnsonʹın, erken, seçim, talebini, yine, reddetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı