Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 10:23 Bu haber 416 kez okundu
 
İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi, Bilimsel Komite üyeleriyle COVID-19 salgınıyla ilgili durumunu görüşecek
Bilimsel Danışma Komitesi'nin beş üyesi pazartesi günü saat 14.00'te yapılacak İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi'nin telekonferansına katılacak.
Güney Kıbrıs Haberi
İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi, Bilimsel Komite üyeleriyle COVID-19 salgınıyla ilgili durumunu görüşecek

Toplantı, Adadaki epidemiyolojik duruma göre Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı arasında geçiş noktalarının kademeli olarak açılması konusunda görüş alışverişinde bulunma mutabakatı sonrasında gerçekleşecek

İlgili bir kaynak Kıbrıs Haber Ajansı, KHA'ya, telekonferansta yer alacak beş Kıbrıslı üyenin hem hükümetin kontrolü altındaki bölgelerde ve hem de Kıbrıs’ın kuzeyinde işgal altındaki Türk bölgelerindeki epidemiyolojik tabloyu tartışacağını söyledi.
Geçiş noktalarının açılması kararı, uzmanlar tarafından bunu yapmanın güvenli olup olmadığı konusunda bilgilendirildikten sonra iki lidere bağlı olacağına işaret eden aynı kaynak, geçiş noktalarının açılmasının,  her iki tarafta sıfır vaka olması durumunda gerçekleşebileceğini belirtti.
Kıbrıs Türk kukla rejimi “yetkilileri” Mart ayının ortasından itibaren tüm geçişleri yasaklamış, 11 Nisan'da ise yasak diplomatik misyon üyelerini ve BM Barış Gücü personelini kapsayacak şekilde genişletmişti.
Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades başkanlığında 28 Şubat'ta toplanan Bakanlar Kurulu, COVID-19'a karşı bir tedbir olarak dört geçiş noktasının (Ledra Caddesi, Astromeritis, Lefke ve Derinya) operasyonunu askıya almaya karar vermiş, ancak gerekli olan tüm beş geçiş noktasından geçişe izin vermeye devam etmiştir.

 

Kaynak
Kıbrıs Haber Ajansı

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: İki, Toplumlu, Sağlık, Teknik, Komitesi,, Bilimsel, Komite, üyeleriyle, COVID-19, salgınıyla, ilgili, durumunu, görüşecek, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı