Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 17:25 Bu haber 289 kez okundu
 
'GUFİ / HAYUKUS' KİTABI YAYINLANDI
"Gufi / Hayukus” Işık Kitabevi Yaınları’nın 110. Kitabı olarak Yayınlandı
Kültür-Sanat Haberi
'GUFİ / HAYUKUS' KİTABI YAYINLANDI

Issız bir ovada, rastgele bulunan bir defter.  Kapağında Gufi / Hayukus, iç kapağında “Gıbrıslı Gufi’den  Ha(u)yukular”  yazan defterin içinde Kıbrıs ağzıyla yazılmış 41 Haiku…

Defteri bulan Tamer Öncül, Gufi’nin kim olduğunu araştırmış; kesin bir sonuca ulaşamadı. Şiirleri ise günümüz Türkçesi’ne çevirdi. Öncül, “Defterin Hikayesi” başlıklı “Sunuş” yazısının sonuna şunları yazdı:

“Gufi’nin yazısı kötü (masa olarak; bir taşı, ağacı ya da dizini kullanmış besbelli). Kullandığı dil, kökeni gibi çok eski olmasa da, yeni kuşaklar için “çeviriyi” dayatıyor. Burada yaptığım klasik anlamda bir çeviriden çok; sözcüklerin (lafların) günümüzdeki karşılıklarını yazarak güncellemek diye tanımlanabilir.

Şiirlerin altına eklediğim açıklamalar Gufi’nin anlatmak istediklerini; ya da “derin bilgisini” yansıtmayabilir. Belki bilerek ya da salt hayal gücüyle yazmıştır o dizeleri. Kestirmek zor ama bende o çağrışımları yarattı.

O açıklamaları yapmam doğru muydu?.. Gufi, bir deli mi bir dahi miydi?.. Okumuş bir aydın mı; güngörmüş bir derviş miydi?

Bu soruların doğru yanıtlarını inanın ben de veremiyorum. En iyisi şiirlerini okuyup siz karar verin buna.”

Kaynak: (TAK) - Türk Ajansı Kıbrıs Editör: GAK TV
Etiketler: 'GUFİ, /, HAYUKUS', KİTABI, YAYINLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı