Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 09:37 Bu haber 823 kez okundu
 
Erdoğan'dan Güney Kıbrıs için 'Kosova Modeli' talimatı
Türkiye Haberi
Erdoğan'dan Güney Kıbrıs için 'Kosova Modeli' talimatı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi. Buna göre, Türkiye, Güney Kıbrıs'ı resmen tanımadığı için "Kosova formülü" olarak adlandırılan yöntem devreye girebilecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta Beştepe’de başkanlık yaptığı Reform Eylem Grubu Toplantısı’nda “Vize serbestisi sürecinde 72 kriterden yerine getirilmesi gereken altı kriterle ilgili adımların atılması” talimatını vermesinin ardından, konuyla ilgili teknokratların bu kriterleri ilgilendiren dosyaların çalışmalarına hız verdiği ve dosyaların önemli bölümünü teknik olarak AB ile olumlu yönde müzakere edilebilecek düzeye getirdiği öğrenildi.
Ankara’nın kriterle ilgili durumuna göre, Türkiye, Güney Kıbrıs’ı resmen tanımadığı için “Kosova formülü” olarak adlandırılan yöntemin devreye girebileceği ve buna AB’nin güçlü devletlerinin de destek vereceği belirtiliyor.

Örneğin Güney Kıbrıs ile bir suçlunun iadesi işlemi gerektiğinde bunun AB’nin bir başka ülkesi veya temsilcisi üzerinden yapılabileceği ifade edilirken, geçmişte Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu konuda Türkiye’ye yardımcı olunacağına dair işaret vermesine dikkat çekiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan'dan, Güney, Kıbrıs, için, 'Kosova, Modeli', talimatı,
Yorumlar
Haber Yazılımı