Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 10:36 Bu haber 698 kez okundu
 
Dolar/TL güne 5.70 seviyesinin hemen altında başladı
Ekonomi Haberi
Dolar/TL güne 5.70 seviyesinin hemen altında başladı

Türkiye-ABD ile ilişkilerin İsrail'in Suriye ile sınırında olan Golan tepeleri üzerine gerginleşme ihtimali ve yerli vatandaşın döviz talebiyle kur ve faiz sert yükselirken, dolar 5.76 seviyelerinde seyrediyordu. Dolar/TL bu sabah ise güne 5.70 seviyesinin hemen altında başladı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Golan tepelerine ilişkin açıklamaları ardından ABD ile ilişkilerin daha da kötüye gidebileceği endişeleriyle kur ve faiz sert yükselmişti. Dolar/TL bu sabah saat 07:10 itibari ile güne 5.6778/ 5.6793 seviyesinde  başladı. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Sert satış baskısı ardından Merkez Bankası kademeli olarak en az 150 baz puanlık sıkılaştırma anlamına gelen likidite adımı açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump dün İsrail’in 1967 yılında Suriye’den ele geçirdiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanının geldiğini söylemesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Trump’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi. Piyasalarda ise bu tepki ABD ile gerilimin yeniden tırmanacağı endişesi yarattı.

ABD ile Türkiye ilişkilerindeki gerilim geçen yıl ABD’li rahip Andrew Brunson’un bırakılması ardından azalmıştı. Ancak bu kez Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini satın alma kararı ve ABD’nin bu adıma yaptırımlarla karşılık vereceğine dair güçlü sinyaller yeni bir gerilim endişesi yaratıyordu. Golan Tepeleri açıklamaları ise iki ülke ilişkilerine yönelik endişeleri hızlandıran yeni bir etken oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dolar/TL, güne, 5.70, seviyesinin, hemen, altında, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı