Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 19:06 Bu haber 345 kez okundu
 
DEFA Başkanı: Kıbrıs yarından itibaren doğal gaz dönemine giriyor
Güney Kıbrıs Haberi
 DEFA Başkanı: Kıbrıs yarından itibaren doğal gaz dönemine giriyor

Doğal Gaz Kamu Şirketi (DEFA) ve Doğal Gaz Altyapı Şirketi (ETYFA) Başkanı Simeon Kassianides, doğal gaz sıvılaştırma terminali inşaatının temeli atılmasıyla Kıbrıs’ın yarından itibaren doğal gaz dönemine gireceğini açıkladı.
Toplam maliyeti 289 milyon avro olacak proje şimdiye kadar Kıbrıs’ta yapılan en büyük enerji projesi olarak nitelendirildi ve elektrik üretim pazarının da önünü açması bekleniyor. DEFA ve Kıbrıs Elektrik Kurumunun (AİK) incelemelerine göre elektrik üretim maliyetini 15 ile 25 azalması bekleniyor. Projenin 2022 içinde tamamlanması bekleniyor.
 
Gazetecilere yaptığı açıklamalarında Kassianides “yarından itibaren doğal gaz dönemine giriyoruz. Projenin inşaatı ile ulusal hedefimizi tamamlayacağız” dedi.
 
AİK Başkanı ve ETYFA Başkan yardımcısı Michalis Komodromos, Kurumun doğal gazın en büyük destekçisi olduğunu söyledi ve “hedefin başarılı olması için her zaman bu çabaların yanında olacağız” diyerek, AİK’in beş biriminin de yakıt olarak doğal gazı kullanmaya hazır olduğunu ve 2023’e kadar altıncı birimin de hazır olacağını vurguladı.
 
Komodromos, Kıbrıs’ın geçmişte de elektrik üretimi için doğal gaz için çabalarda bulunduğunu ancak çabaların doğal gaz fiyatlarının uygun olmamasından dolayı sonuç vermediğini kaydetti. Şimdiki sürecin, alt yapı projelerinin inşaatı ve tedarik olarak iki ayrı anlaşma olarak yapılmasından dolayı başarılı olabildiğini belirtti.
İhaleler sonucunda alt yapı inşaatı ihalesini uluslararası JV China Petroleum Pipeline Engineering Co Ltd, ve METRON S.A. ile Hudong-Zhonghua Shipbuilding Co. Ltd ve Wilhelmsen Ship Management Limited konsorsiyumu kazandı. Altyapı, yüzer platform deposu ve sıvılaştırılmış doğal gazın yeniden kullanımını (FSRU), yüzer ünitenin bağlanması için iskele, iskele boru hattı ve diğer ilgili altyapılar içermektedir. ETYFA , 3 Haziran’da konsorsiyuma inşaat çalışmalarına başlaması için talimat vermişti.
ETYFA projenin büyük bir bölümünü finanse etmeyi üstlendi ve kolaylıklardan şu ana kadar Avrupa ile Bağlantı fonlarından 101 milyon avro fon ve ETYFA’nın 30 sermaye sahibi olan AİK’ten de 43 milyon avro aldı. Bunun yanı sıra Avrupa Yatırım Bankasından 150 milyon ve Avrupa yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankasından da 80 milyon avro sağladı.
 
Bunun yanı sıra çalışma giderlerinin 20 yıllık bir süre için 210 milyona avro ya da yılda 10,5 milyon olması hesaplanıyor.
 
Kassianides, ETYFA’nın çalışmalarına başladığını Vassiliko’da kimyasal atıkların uzaklaştırılmasıyla alanın yeniden inşasının tamamlandığını ve ETYFA tarafından masraflar için yaklaşık 4 milyon avro ödendiğini vurguladı.
 
Bunun dışına, ETYFA’nın gün içinde projeden sorumlu mühendis konusunda karar vermesi bekleniyor.
 
Kassianides’e göre, ETYFA sıvılaştırılmış doğal gaz konusunda bir sonraki aşama için ihaleleri ilerletiyor. İlk aşamada bunun için 25 şirket ilgi gösterdi. ETYFA biri temel miktarda temin için SPA, diğeri de spot piyasadan doğal gaz tedarikinde düşük fiyatlardan yararlanmak için ΜSA olmak üzere bu konuda iki anlaşma imzalayacak.
 
Görüşmede yapılan açıklamaya göre, doğal gaz tedarik boru hatları ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla ETYFA özel elektrik üretimi şirketleri ile temas içinde bulunuyor.
Ayrıca, Sanayi ve Proje Operasyon Yönetimi Müdürü Andrea Pentaliotes,  yüzer sıvılaştırma terminalinin bağlanacağı 1,3 kilometre uzunluğundaki iskelenin, gemilere ikmal yapabilme özellikleri olduğunu belirterek bu yüzden ETYFA’ya denizcilik alanına girebilme olasılığı da veriyor dedi.
Kaynak/
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: , DEFA, Başkanı:, Kıbrıs, yarından, itibaren, doğal, gaz, dönemine, giriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı