Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 14:20 Bu haber 424 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Anastasiades: Kıbrıs sorununun çözümlenmesi Türkiye’nin de yararına olacak
Güney Kıbrıs Haberi
Cumhurbaşkanı Anastasiades: Kıbrıs sorununun çözümlenmesi Türkiye’nin de yararına olacak

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına kadar çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.
 
Demokratik Seferberlik Partisi, DİSİ’nin 44. kuruluş yıldönümü vesilesiyle perşembe akşamı düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması hem Türkiye hem de Kıbrıs halkının yararına olacağını ve bunun Ankara’nın anlaması gerektiğini ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Anastasiades, Yunanistan’ın Doğu Ege adalarının ve deniz alanının ilhakını amaçlayan Türkiye’nin ‘Mavi Vatan ‘ teorisine atıfta bulunarak, “mavi denizle çevrili bizim vatanımız da mavidir, ancak Kıbrıs bir ‘Mavi Vatan’ teorisi çerçevesinde, başka bir Suriye, başka bir Libya veya başka bir Irak olmayacak. Suriye’deki durumu yakından izliyoruz; Yunanistan Cumhuriyeti’ne karşı kışkırtıcı eylemlerini de yakından izliyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı devamla, “sorunun yaratılmasından bu yana ilk defa, anavatanımızın istila ve işgalinden sonra, AB'nin müzakere masasında olmasını başardık. Türkiye’nin de ilk kez çözüm için diyaloga katılmasını başardık. İlk kez iki toplumun barış içinde bir arada var olacağı bölgesel alanların bir haritasını sunmayı da başardık” dedi.
 
 
Kaynak.
Kıbrıs Haber Ajansı

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Anastasiades:, Kıbrıs, sorununun, çözümlenmesi, Türkiye’nin, de, yararına, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı