Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 16:22 Bu haber 592 kez okundu
 
ÇAVUŞOĞLU, FRANSA'NIN 24 NİSAN KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ
TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, 24 Nisan'ı sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzalamasına tepki gösterdi.
Türkiye Haberi
ÇAVUŞOĞLU, FRANSA'NIN 24 NİSAN KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Çavuşoğlu,  "24 Nisan" kararnamesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Fransa Anayasa Mahkemesi kararlarının açıkça ihlal edildiğine dikkat çekti.  Çavuşoğlu, Twitter'dan attığı mesajda, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un '24 Nisan' kararnamesi AİHM ve Fransız Anayasa Mahkemesinin kararlarını açıkça ihlal ediyor. Macron seçim kampanyasında Ermenilere verdiği sözleri yerine getirmeye çalışarak yine popülizm yapıyor. Önce kendi karanlık tarihine baksın. Ruanda soykırımından bu yana çeyrek asır geçti" ifadelerini kullandı.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bu arada Fransa'da 24 Nisan'ı sözde "Ermeni soykırımın anma günü" ilan ettiğine dair kararname resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararname Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Edouard Philippe'in imzalarını taşıyor. 3 maddelik kararnamede, Fransa'nın 2001 yılından bu yana "Ermeni soykırımını" resmen tanıdığı belirtilip, 24 Nisan'ın "1915 Ermeni soykırımını anma günü" ilan edildiği belirtildi. 

Kararnamede, bu amaçla her yıl 24 Nisan'da Paris'te resmi tören düzenleneceği, diğer illerde ise kararın valiliklere bırakılacağı duyuruldu. 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 24 Nisan'ın anma günü ilan edileceğini bu yılbaşında Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Komitesi'nin yıllık gala yemeğinde yaptığı konuşmada duyurmuştu.

Bu kararın ardından 24 Nisan, Fransa'nın resmi takvimine işlenecek.

İTALYAN MECLİSİ "SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI" ÖNERGESİNİ KABUL ETTİ

Öte yandan İtalyan meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili "sözde Ermeni soykırımı" iddialarını içeren bir önergeyi kabul etti.

İtalya'daki koalisyon hükümetinden "sözde Ermeni soykırımını resmi olarak tanıması ve bunu uluslararası alanda savunmasını" isteyen önerge, 43 çekimsere karşı 382 evet oyuyla kabul edildi. Karşı oyun çıkmadığı önergeye sadece muhalefetteki sağ görüşlü Forza İtalia partisinin milletvekilleri çekimser oy verdi.

Mecliste yapılan oturumda söz alan hükümet ortağı, sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi (M5S) partisinden milletvekili Enrico Carelli, "Osmanlı İmparatorluğu'ndan tamamen farklı olan, dost bir ülke olan (Türkiye ile) iyi ilişkilerimizi tartışma konusu yapmayın." dedi. Carelli, Türkiye'nin Doğu ve Batı arasında stratejik bir rol oynadığının altını çizdi.

Kaynak: (TAK) - Türk Ajansı Kıbrıs Editör: GAK TV
Etiketler: ÇAVUŞOĞLU,, FRANSA'NIN, 24, NİSAN, KARARINA, TEPKİ, GÖSTERDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı