Haber Detayı
15 Haziran 2019 - Cumartesi 12:20 Bu haber 677 kez okundu
 
BREXIT VE İNGİLİZ ÜSLERİ KONUSU RUM MECLİSİNDE ELE ALINDI
İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması olarak bilinen Brexit ve İngiliz Üsleri konusunun, Rum Meclisi’nde ele alındığı ve partilerin bu konularda açıklamalarda bulundukları haber verildi.
Güney Kıbrıs Haberi
BREXIT VE İNGİLİZ ÜSLERİ KONUSU RUM MECLİSİNDE ELE ALINDI

Haravgi gazetesine göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu açıklamasında, “tartıştıkları her şeyin, Kıbrıs sorununda adil, işlevsel ve yaşayabilir bir çözüme varılmasıyla etkili ve kesin bir şekilde ele alınabileceğini” söyledi.

Kiprianu, Kıbrıs’taki İngiliz Üslerinin Brexit’le doğrudan ilgisi olmadığını çünkü AB toprağı teşkil etmediklerini, dolayısıyla da statülerinin Brexit’ten etkilenmeyeceğini savundu.

Kiprianu, bunun, AB’nin içerisine askeri üsler değil yalnızca devletleri dahil etmesinden kaynaklandığına işaret etti.

DİSİ milletvekili Dimitris Dimitriyu da açıklamasında, Brexit’in anlaşma olmadan gerçekleştirilmesi durumunda, İngiltere’yle iki taraflı bir siyasi bir anlaşmaya varılmasının gerektiğini, anlaşmalı Brexit durumunda ise sorunların anlaşmanın kendisiyle çözüleceğini ifade etti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise Brexit’i hem AB, hem de “Kıbrıs” açısından tarihi öneme sahip bir olay olarak niteledi.

EDEK ise açıklamasında, hedefin en nihayetinde üslerden kurtulmak olduğunu söyledi.

Kaynak: (TAK) - Türk Ajansı Kıbrıs Editör: GAK TV
Etiketler: BREXIT, VE, İNGİLİZ, ÜSLERİ, KONUSU, RUM, MECLİSİNDE, ELE, ALINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı