Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 11:04 Bu haber 867 kez okundu
 
ARJANTİN'DE KİTAP ÇALMAKLA SUÇLANAN MEKSİKALI BÜYÜKELÇİ GERİ ÇEKİLDİ
Meksika Dışişleri Bakanı MarceloEbrard, 10 dolarlık kitabı çalmakla suçlanan Meksika'nın Buenos Aires Büyükelçisi Oscar RicardoValeroRecio'nun geri çekildiğini duyurdu.
Dünya Haberi
ARJANTİN'DE KİTAP ÇALMAKLA SUÇLANAN MEKSİKALI BÜYÜKELÇİ GERİ ÇEKİLDİ

Ebrard, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Etik Kurulundan, ünlü bir kitapçıdan kitap çalmakla suçlanan Arjantin'deki büyükelçinin durumunun incelenmesini istedim. Bu arada kendisinin geri dönmesini emrettim. Görüntülerin doğruluğu onaylanırsa görevinden ayrılacak. Sahtekarlığa sıfır tolerans." ifadelerini kullandı.

Arjantin basınında yer alan görüntülerde, 76 yaşındaki büyükelçinin, 26 Ekim'de Buenos Aires'in en ünlü kitapçılarından El Ateneo Grand Splendid'de raftan aldığı kitabı bir gazetenin arasına koyduğu ve ücretini ödemeden kapıdan çıkarken alarmın çalmasının ardından güvenlik tarafından durdurulduğu görülüyor.

Güvenlik görevlisinin, Oscar RicardoValeroRecio'nun faturasını kontrol etmesi ve kitabın satın alınmadığının belirlenmesi üzerine polise haber verilerek, Meksikalı büyükelçi hakkında şikayette bulunuldu.

Hakkında hırsızlık suçundan soruşturma başlatılan büyükelçi, diplomatik haklara sahip olduğu için Arjantin'de tutuklanma, yargılanma ve cezadan muaf bulunuyor.

Oscar RicardoValeroRecio'nun çalmakla suçlandığı yaklaşık 10 dolar değerindeki kitabın, Fransız tarihçi GuyChaussinand-Nogaret'in yazdığı, maceracı ve çapkın GiacomoCasanova'nın biyografisi olduğu belirlendi.

Kaynak: (TAK) - Türk Ajansı Kıbrıs Editör: GAK TV
Etiketler: ARJANTİN'DE, KİTAP, ÇALMAKLA, SUÇLANAN, MEKSİKALI, BÜYÜKELÇİ, GERİ, ÇEKİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı