Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 17:52 Bu haber 375 kez okundu
 
ABD'den korkutan aşı açıklaması: Bir doz aşı için 250 bin köpekbalığı katlediliyor
ABD'de faaliyet gösteren 'Shark Allies' sivil toplum örgütü koronavirüs aşısı çalışmalarında yarım milyon köpekbalığının katledilebileceğini açıkladı.
Dünya Haberi
ABD'den korkutan aşı açıklaması: Bir doz aşı için 250 bin köpekbalığı katlediliyor

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını için birçok ülke aşı çalışması yürütürken ABD'de faaliyet gösteren 'Shark Allies' sivil toplum örgütü bu çalışmaları yakından etkileyen bir açıklama yaptı. Köpek balıklarının neslini korumak için kurulan 'Shark Allies' koronavirüs aşısı çalışmalarında yarım milyon köpekbalığının katledilebileceğini duyurdu. Sivil toplum kuruluşu, köpekbalıklarının karaciğerinden yapılan "Squalene" adlı doğal yağın yardımcı etken madde olarak koronavirüs aşılarında kullandığını belirtti.

KÖPEKBALIĞI YAĞI BAĞIŞIKLIK ETKİSİNİ ARTTIRIYOR İDDİASI

Shark Allies yöneticisi Stefanie Brendl yaptığı açıklamada, köpekbalıklarının karaciğerinde bulunan ve mevcut grip aşıları da dahil olmak üzere birçok ilacın yapımında kullanılan doğal yağ "Squalene" için yüzbinlerce köpekbalığının katledilebileceğini vurguladı. Yağın bileşenindeki güçlü yağ moleküllerinin aşıdaki bağışıklık etkisini arttırdığını ifade eden Brendl, mevcut bazı koronavirüs aşısı adaylarında bu yağın kullanıldığını ifade etti.

BİR DOZ AŞI İÇİN 250 BİN KÖPEKBALIĞI GEREKİYOR

Squalene maddesinin kullanılan bir koronavirüs aşı adayının piyasaya sürülmesi halinde tek bir kişi için kullanılacak bir doz aşı üretimi için yaklaşık 250 bin köpekbalığının katledilmesi gerektiği kaydedildi. Bir kişinin koronavirüse karşı bağışıklık kazanması için iki doz aşının gerektiğini belirten Brendl, bunun yaklaşık yarım milyon köpekbalığının katledilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Stefanie Brendl, "Aşı çalışmalarını yavaşlatmak veya engellemek niyetinde değiliz ancak, köpekbalıkları bu sebeple verimli bir tedarik zinciri değil" dedi.

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: ABD'den, korkutan, aşı, açıklaması:, Bir, doz, aşı, için, 250, bin, köpekbalığı, katlediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı